SZABADSÁGHARC 1848–1849

Vissza

GARDA : A forradalom katonái (ajánló)

 

A székelység, a magyarságnak katonailag szervezett csoportját alkotta, mely mint könnyűlovas és gyalogos sereg a XII–XIV. századokban a kun és tatár támadásokkal szemben védte Erdélyt és Kelet-Magyarországot, a XV–XVI. századokban pedig ők harcoltak a legeredményesebben a török félhold pusztító áradatával szemben.

A XVI. század második felében a Keleti-Kárpátok népessége alkalmazkodott, a tüzifegyverek általánosódásával és a modern várrendszer kiépítésével kapcsolatos hadügyi forradalom követelményeihez. Ennek, az akkori modern hadművészet követelményeit magáévá tevő székely seregnek, meghatározó szerepe volt a XVII. század folyamán az Erdélyi Fejedelemség önállóságának a megőrzésében.

A székely katonák óriási áldozatot vállaltak a II. Rákóczi Ferenc által vezetett szabadságharc küzdelemsorozatában is. Ennek következményeképpen a Habsburgok 1708 és 1764 között nem vették igénybe a székelyek hadkötelezettségeit. 1764-től kezdődően Csík, Gyergyó és Kászonszék népessége, mint határőrkatonák vettek részt a XVIII. század második felének és a XIX. század elejének Habsburg háborúiban. Mint gyalogok és huszárok, mint állandóan hadgyakorlatozó és harcoló székelykatonák, a két székely gyalogezred és a huszárezred tagjai, koruk hadművészetének mesterei voltak.

Ezek a katonák hozzáértésüket és tehetségüket az 1848–1849-es évi magyar forradalom szolgálatába állították. Sikereikhez azonban a történészek által gyakran elhallgatott tényező is hozzájárult: a hazaszeretet és az igen intenzív nemzeti tudat.

A magyar szabadságharc eseményeinek a tárgyalásával megszokottá váltak a Kossuthot, Petőfit, Széchenyit és más kiemelkedő személyiségek tevékenységét bemutató írások, szövegek. Politikusaink, történészeink azonban megfeledkeznek azokról az egyénekről akik a hadszíntereken járultak hozzá a forradalom társadalmi és nemzeti célkitűzéseinek az életrekeltéséhez. Tanulmányunk fő célja tehát nem más, mint a gyergyói és csíki forradalmi események bemutatása mellett, a szabadságharc közembereivel is megismertetni az olvasót.

 

Katalógus Garda Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza 1848-1849