SZABADSÁGHARC 1848–1849
A Hadtörténeti Gyűjtemény könyveiből

Vissza

NYAKAS : Sillye Gábor kormánybiztos tevékenysége és a hajdúvárosok önvédelmi harca 1848-ban és 1849-ben (ajánlás)

 

Az a várospolitika, amelyet Hajdúböszörmény város vezetése a 90-es évtizedben megformált a maga számára világos és egyértelmű: a város szellemi – kulturális anyagi, gazdasági fejlesztése együtt, egymást segítve egyidejűleg lehet célravezető és eredményes. A erőfeszítés, amelyeket a város felvállal azért, hogy a mai Európa szerves részévé váljék az országgal együtt nem kevesebb, mint a remélt jövő és a vállalt múlt szerves egységének reprezentálása. A város és ország történelmi előzményekből épülve, nőtt azzá, amivé lett. S ehhez szervesen hozzátartozik, hogy a város, a táj, a térség múltjának tejesebb ismerete hozzájárul a jelen és jövő fontosabb megtervezéséhez.

A város szülötte, Sillye Gábor történelmi személyisége kiemelkedő politikai szervező munkássága méltán fontos része múlt és önismeretünknek.

A városról, társadalmáról, múltjáról teremtett és megőrzött értékeiről való megbízható tudás alapvetés. A város pedig számon tartja értékeit, jeles személyiségeit: tudósokat, művészeket, feltalálókat, várostervezőket, a politikai cselekvés kiemelkedő alakjait, a gazdasági termelőmunka jeleseit, a kollektív helytállás, az együttes erőfeszítés alkalmait, résztvevőit, cselekvőit.

A hosszú évek kutató munkájával mepalapozott, gondosan megírt tanulmány megjelentetésével az 1848/49-es forradalom és szabadságharc 150. évfordulóján tisztelgünk a magyarság európai jelentőségű erőfeszítése előtt. Ahogy a forradalom és szabadságharcról egyre teljesebbé válik ismeretünk, résztvevőiről s meghatározó személyiségeiről – mind többet tudunk – úgy magasodnak mindinkább a nagy tettek jeles cselekedetek megvalósítói, áldozatai, hősei, vagy sikeres szerepvállalói.

Nyakas Miklós könyve úgy láttatja Sillye Gábor történelmi személyiségét, hogy fölmutatja a nemzet és benne a hajdúság erőfeszítését önmaga védelmében. A rendkívüli helyzet, rendkívüli tettekre sarkall közösséget és személyiséget egyaránt. Nem szebbnek, de fényesebbnek látjuk mindazokat, akik magukban is fényt hordoznak.

Hajdúböszörmény, 1999. november 03.

Dr. Lázár Imre
polgármester

 

Nyakas

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
1848-1849
Vissza
Könyvek