Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Amit nem felejthetünk... : első, második világháborús és 1956-os katonatörténetek (előszó)

 

Mi a történelem? Victor Hugo szerint a múlt visszhangja a jövőben. Már a kiadvány címe maga is üzenet a mának, a jövőnek: „amit nem felejthetünk”: Száz év hadtörténelmét átfogó, sokak visszaemlékezéseit felölelő kötet tanulmányozásába kezd az olvasó. Ez a nem szokványos, erősen szubjektív hadtörténelem nemcsak csaták, ütközetek leírásából áll, hanem az előttünk feltáruló személyes sorsok megjelenítéséből, az egyedi írások tanulságából is. Minden történet egyedi, ám közös bennük az, hogy a szereplők nem történelmet csináltak, csupán elszenvedték azt.

Ezek a féltve őrzött személyes naplók annyira hitelesek és életszerűek, hogy érdemes őket közreadni. Az egyáltalán nem szürke krónikák szinte az olvasó elé vetítik a világháborúk poklát és borzalmait, az ott átélt eseményeket, a szenvedő ember, a katona sorsát a háborúban.

Ez a gyűjteményes írás nem regény, nem klasszikus írók szerzeménye, hanem különleges körülmények között átélt emberi történetek gyűjteménye. A feladatát esküjéhez híven teljesítő, hazáját szerető magyar katona őszinte, fájdalmas, izgalmas visszatekintése, önvallomása a háború, a forradalom mindennapjairól, küzdelmeiről elgondolkodtató, egyben döbbenetes.

Az írások arról szólnak, hogy a háborús időszakok eltérnek a békeidőktől. Más a frontszolgálat, olyankor más a katonaélet, de az otthon maradók élete is. A katonák a hadseregben fegyvernemüktől, szakcsapatuktól függően, szoros kötelékekben olyan speciális tulajdonságokra tesznek szert, amelyek máshol nem sajátíthatók el. Ezek közé tartozik a parancs iránti engedelmesség, a bajtársiasság vagy a hősiesség. A bajtársiasság a katonai szervezetek sajátossága, amely a kötelességérzetből, egymásra utaltságból a hadsereg belső szabályozottságából, az egymás iránt érzett felelősségből, a veszélyhelyzetekre való reagáló készségből fakad. A bajtársiasság és az összetartozás érzése különösen erős tulajdonság a harceszközök közös kezelőinél. A katonák az összetartozásukat, értékeiket, hagyományaikat, fegyvernemi kultúrájukat összekovácsolódásuk után még hosszú ideig megőrzik, legtöbb esetben jóval túl a katonaidő letelte és a háború után is. Az írásaikat közreadók szolgálatuk alatt olyan eredeti élményekre tettek szert, melyeket, bajtársaik emlékét is életben tartva, életük végéig megőriztek.

A könyvben leírt események óta új generációk nőttek fel. A ma élők nagy többsége híradókból, filmekből, történelemkönyvekből tájékozódhat a háborúk szörnyűségeiről. A krónikások, akik az utókor számára megénekelték az egyszerű frontkatonák küzdelmeit lassan távoznak az élők sorából.

A mű értéket teremt – mert az olvasó elé tárja a háborús múltat, tartalmat ad a katonai eskünek, a szolgálatnak, a helytállásnak, a hűségnek, az alázatnak, az önfeláldozásnak.

Ugyanakkor értéket is ment, mert a túlélők elbeszélései alapján páratlan élményanyaggal gazdagítja a túlélő generációk tagjait, azokat az ifjakat, akik érdeklődnek múltjuk iránt. Az írások arra tanítanak, hogyan lehet az embert próbáló időkben a becsület, tisztesség útján megmaradni: önbecsülésre, helytállásra, hazaszeretetre és magyarságra egyaránt tanítanak.

Példamutató az a kezdeményezés, amelynek alapján megszületett ez a nem mindennapi kiadvány. Öt év gyűjtésének eredménye és lezárása ez a kötet. A kutatás során személyes találkozás jött létre több mint 100 veteránnal, túlélővel. Az interjúk feldolgozása, a kézzel írott visszaemlékezések gyűjtése, szerkesztése komoly elkötelezettségről tesz tanúbizonyságot. A történetek – kiadás nélkül – örökre feledésbe merültek volna. Ebben a munkában kezdeményező szerepet és oroszlánrészt vállalt a Biharért Kulturális Közhasznú Alapítvány képviselője Papp Gyula ny. ezredes, lokálpatrióta, akinek áldozatos tevékenységét különös köszönet illeti.

Az olvasmányos történetek hatással lehetnek a fiatal olvasók értékrendjének alakulására. A könyv népszerű lehet a katonanemzedékek számára, segítséget nyújthat a pedagógusoknak a honvédelmi nevelés terén végzett munkájukhoz, számos érdekességgel és újdonsággal szolgálhat a katonahagyományok iránt érdeklődőknek.

Köszönet és hála azoknak az egykori magyar katonáknak, bajtársaknak, hozzátartozóiknak, akik örök mementóként papírra vetették és közreadták megrázó visszaemlékezéseiket!

Budapest 2014

Dr. Végh Ferenc ny. vezérezredes
a MH volt Parancsnoka, Vezérkari Főnöke
nyugalmazott nagykövet

 

Katalógus Amit nem felejthetünk... Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek