Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

FEJES : Pápa város katonatörténete 1400–1867 (ajánlás)

 

Fejes Sándor helytörténész Pápa városának majdnem 500 éves katona történetét foglalja össze legújabb munkájában. A katonai hagyományőrzésnek ezáltal egy szép példájával találkozik az olvasó. Úgy vélem, hogy napjainkban, amikor társadalmunkra számolatlanul zúdulnak a gazdasági, politikai és eszmei hatások, amikor a globalizáció világméreteket ölt, nemzeti öntudatunk több-kevesebb mértékben megkopott, szükségesek az identitásunkat erősítő alkotások. Ezt a művet azok közé sorolhatjuk, amelyek a múlt példáin épülve gyarapítják önismeretünket. Európaiak vagyunk, de maradjunk meg hazáját szerető magyarnak is! A kettő nem zárja ki egymást, sőt feltételezi. Nincs még nemzet e földrészen, amelyiknek gazdagabb lenne történelmi múltja a mienkénél. Geopolitikai helyzetünknél fogva a Kárpát-medencében örökös harcot folytattunk függetlenségünkért, esetenként puszta létünkért törökkel és némettel egyaránt, miközben védtük is Európát. Súlyos csapásokat kellett elszenvednünk a hódítókkal szembeni küzdelemben. Ez a katonatörténeti alkotás eleven bizonyítéka az elmondottaknak. Mint cseppben a tenger, Pápa és térsége sorsának alakulásán át érzékelteti a szerző a birodalmakat érintő háborúkat, benne visszatükröződik tágabb pátriánk küzdelme is.

Fejes Sándor lelkes lokálpatriótaként állítja a történelmi változások fókuszába Pápát. Leszűkíti vizsgálati látószögét erre a viszonylag kis térségre, amelynek jelentősége, különösen várháborúk idején, túlnő méretein. A történelmi szükségszerűség hozza magával kiemelt szerepét, hiszen a török birodalom térfoglalása következtében a déli végek védelmi láncolata megszűnik, és az ország három részre szakadása kikényszeríti a második, sőt a harmadik védelmi vonalat is. Az író jól mutatja be, hogy Pápa miként tölti be történelmi küldetését.

A könyv egyes fejezetei és részegységei kronológiai rendben követik egymást: a földrajzi egység behatárolása, a végvári küzdelmek, a török kiűzése, a Rákóczi-szabadságharc, 1848/49. évi forradalom és szabadságharc, majd az önkényuralom kora a kiegyezésig. A téma tehát rendkívül széles, századokat ölel fel. Mérhetetlen áldozat és pusztulás kísérője. A térség lakossága ennek ellenére élni akar: építkezik, iparosodik, és csendesebb időkben jut ereje kultúrára is. Szellemisége áthatja a Dunántúlt: Pápa iskolái a nemzeti érzés kimunkálásának műhelyei, az erkölcsi tudat megalapozói.

Tisztelet a szerző kitartó fáradozásának, mert az anyaggyűjtés időt igénylő tevékenység. Csak a hagyományőrzés iránt elkötelezett helytörténészek képesek meghozni ezt az áldozatot. A szerző megtette! A hatalmas mennyiségű forrásanyagot feldolgozta, és lakonikus rövidséggel használta fel. Stílusára jellemző, hogy kerüli a cikornyás körmondatokat, és többnyire egyszerű bővített mondataival fejezi ki a tartalmi lényeget. Ezáltal megkönnyíti a megértést. Kétségtelen, hogy a tömény megfogalmazásra a helyszűke miatt kényszerül, ez indokolja rövidítéseit, de egyben előnyére is válik általa.

Fogalmi rendszerében gyakran fordulnak elő olyan szavak, amelyek a régi korokat idézik, és a mai ember fülének idegenül hangzanak. A nyelv, mint élő, eleven valóság állandóan változik, némelyek kivesznek, mások betöltik helyüket. A könyv tanulmányozása során bővülhet az Olvasó szókincse is.

Meggyőződésem, hogy a könyvnek jótékony a nevelő hatása. Nem lehet senki számára sem közömbös az az igazság, amelyet az író megfogalmaz. Nem lehet közömbös elődeinek, városának és várának sorsa, ha van erkölcsi tartása! Példaképekké válhatnak azok a történelmi személyi ségek, akik a jellem, a bátorság és az önfeláldozás óriásai. Életük (és haláluk!) az utódnemzedékek számára feledhetetlen. A konkrét adatok megtaníthatnak különbséget tenni magatartások vonatkozásában. A zsoldosnak nem ügye az ország sorsa, a katonának, a huszárnak igen. A magyar huszárok példája ihlette a világ sok államát, hogy alakulatokat szervezzenek: orosz, német, francia, angol, sőt amerikai földön is. Tetteikre méltán büszke lehet minden utód. A katonatörténeti alkotás egyben elősegíti a honvédség iránti bizalom, szeretet és megbecsülés erősítését. Ugyan hol is lennénk a magyar katonaeszmény nélkül?

A könyv illusztrációi nemcsak szemléletesek, hanem a régi korok mű vészeti alkotásaiként gazdagítják kultúránk körét. Elemezhető a ruházat, a fegyverzet, a sok csatajelenet. Ismereteink 70-75 %-át a szemünk által nyerjük, tehát fontos a képi anyag, mert segíti a megértést. Különösen fontos pl. a török vonatkozásban, mert nem feledhető, hogy az ozmán hadsereg sikerét éppen haditechnikai főlényének köszönhette, mert előtte tudott járni a keresztény Európának. Végül köszönet illet mindazokat, akiknek támogató viszonyulása lehetővé tette a könyv megjelentetését.

Ajánlom Fejes Sándor nagybecsű alkotását minden kedves Olvasónak, felnőttnek és diáknak, mert épülni lehet rajta.

Tóth Kálmán
ny. tanár

 

Katalógus Fejes Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek