Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Heves megye várai az őskortól a kuruc korig (fülszöveg)

 

A „Magyarország várainak topográfiája” sorozat második, a mai Heves megyét tárgyaló kötete ugyanazon célkitűzésekkel és hasonló elvek szerint kívánja bemutatni e terület egykori erősségeit, mint a korábbi Borsod-Abaúj-Zemplén megye erődítményeit tárgyaló munka.

A jelen összeállítás tehát nem csupán az utóbbi években különböző periodikumokban szétszórtan megjelent közlemények egységes újraközlésére és kiegészítésére vállalkozik – de ugyanakkor bevallottan az azokban foglaltak képezik az alapját mindannak, ami e kötetben olvasható. A szerzők így a várkutatás legújabb eredményei alapján alapvetően egy topográfiai teljességre törekvő adattár összeállítását tekintették feladatuknak.

Heves megye esetében ugyanakkor egyrészt bővítettük a tárgyalásra kerülő emlékek sorát, számba véve a még egyértelműen nem értékelhető vagy épp a továbbiakban a kutatásból kizárandó objektumokat is. Másrészt, itt már a megye erősségei kutatástörténetének vázlatos összefoglalására is kísérletet teszünk.

A jelen munka tehát egy segédkönyv kíván lenni a történeti kutatás bármelyik területén tevékenykedő szakember s természetesen az érdeklődő laikus és lokálpatrióta számára, fő célja, hogy magáról az erősségről, azaz a terepen megjelenő történeti forrásról, annak topográfiai helyzetéről, méretéről, jellegéről, ismert építményeiről és természetesen a kutatás eddigi eredményeiről szolgáltasson megbízható adatokat. Arra azonban tudatosan nem kíván vállalkozni, hogy a középkor és a korai újkor erődítményei esetében az írott forrásanyag teljes, netán levéltári jelzeteket is tartalmazó adattára is legyen.

 

Katalógus Heves megye várai az őskortól a kuruc korig Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek