Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

„Híres Komárom be van véve” (bevezető)

 

A „Miénk a Vár!” című rendezvénysorozatot 2013 óta minden évben tudományos konferencia is színesíti. Az elmúlt nyolc évben több alkalommal is különböző aktuális évfordulókhoz kötődően rendezett ilyen tanácskozást a Magyar Mezőgazdasági Múzeum és a Magyar Történelmi Társulat. Így megemlékeztünk Nándorfehérvár/Belgrád ostromairól, Szigetvár és Gyula védelméről, az első világháború erődharcairól vagy az 1848–1849. évi szabadságharc ostromműveleteiről.

A 2020. évi konferenciát Klapka György honvédtábornok 200. születésnapja alkalmából a komáromi erőd, illetve Komárom térsége hadtörténetéről rendeztük. Prof. Dr. Borhy László akadémiai rendes tag előadása az ókori előzményeket, a brigetiói legiotábort mutatta be nemzetközi kitekintéssel, majd a török és a Habsburg-kor következik. Komárom meghatározó szerepet játszott az oszmánok elleni védekezésben (ennek egy vonatkozását villantotta fel Várkonyi Gábor előadása), majd az 1809. évi francia háború tanulságai alapján itt kezdődött meg a Habsburg Birodalom egyik legfontosabb táborerődjének kiépítése. Komárom 1809. évi szerepét Nagy-L. István, az erőd ezt követő kiépítését Prof. Dr. Csikány Tamás ezredes mutatta be.

Az erőd tényleges katonai szerephez éppen magával a birodalommal szemben jutott 1848–49-ben; erről szólt Prof. Dr. Hermann Róbert előadása. Az erődítmény további kiépítése 1918-ig folyamatosan zajlott. Dr. Kovács Vilmos ezredes előadása a komáromi erőd tüzérségének fejlődését tárgyalta ebben az időszakban. 1919-ben a magyarok megpróbálták visszafoglalni a jobb parti erődítményeket a frissen berendezkedő csehszlovák fegyveres erőktől, amint azt Dr. Horváth Csaba ezredes bemutatta. Jelenleg az erődítmények kulturális célú hasznosítása van napirenden, erről szólt Szőcs Miriam előadása.

Az előadások írásos változatát abban a reményben bocsátjuk a nagyközönség elé, hogy általuk jobban megismerheti „a szűz vár” és tágabb környezete történetét, s kedvet kap arra is, hogy felkeresse mind a brigetiói legiotábor emlékeit őrző komáromi Klapka György Múzeumot, mind pedig az erődrendszer máig látogatható részeit.

Egyúttal köszönetet mondunk a Nemzeti Kulturális Alapnak a konferencia megrendezéséhez és a kötet megjelentetéséhez nyújtott támogatásért.

Budapest, 2021. március 15.

Prof. Dr. Hermann Róbert
a Magyar Történelmi Társulat elnöke

 

Katalógus „Híres Komárom be van véve” Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek