Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

HORVÁTH : Magyar hadi krónika (előszó)

 

A magyar katona rég szükségét érezte egy oly kézikönyvnek mely a magyar nemzet történelmének hadi eseményeit katonai szempontból, röviden, szabatosan, de mégis kimerítő feldolgozásban tárgyalja s neki a mű rövidsége daczára többet nyújtson, mint a mennyit a közkézen forgó magyar történelmi munkák nyújtanak.

A Magyar Tudományos Akadémia hadtudományi bizottsága az 1894-ik év október 23-án határozta el, hogy a Millénium alkalmából «A magyar nemzet ezeréves küzdelmeinek katonai történetét» megíratja; s hogy e munkával a magyar katonák kezébe valóban hasznos könyvet adjon, kimondta, hogy a megírandó mű egy magyar hadtörténelmi kézikönyv jellegével bírjon, mely a hadi eseményeket a legújabb kutatások eredményeinek, a magyar hadtörténeti irodalom legújabb termékeinek gondos fölhasználásával tárgyalja, könnyen áttekinthető módon csoportosítsa, a fontosabb hadjáratokat, csatákat, ostromokat stb. hadműveleti és csatavázlatokkal kísérje, végűl pedig, hogy a tiszt utazások, áthelyezések, stb. alkalmával az útba eső vidéken, vagy új állomás környékén lefolyt hadi eseményeket könnyen megismerje, hogy gyakorlatok, harczászati feladatok, gyakorló utazások és lovaglások magyar hadtörténelmi események tanúlmányozására alapíttathassanak, egyrészt az események főbb forrásainak jegyzékével, másrészt Hadtörténelmi helynévtárral egészíttessék ki, mely utóbbi a hadi eseményeket városok, helységek stb. szerint csoportosítja.

E sokoldalú követelményeknek egy «Magyar hadi krónika» látszott leginkább megfelelni, melynek általam benyújtott tervezetét a bizottság elfogadván, a mű megírásával megbízott, s hogy ezen, a magyar hadtörténelem iránti érdeklődés felébresztésére alkalmas, hasznos kézi könyvnek minél nagyobb elterjedést biztosítson, a kiadást a «Hadtörténelmi Közlemények»-kel, kapcsolatosan, olykép határozta el, hogy a Magyar Hadi Krónika e lső részét az 1895., második részét az 1896-ik évben a megnevezett folyóirat 5-ik füzete helyett küldi szét.

A munka megírása azon körülménynél fogva, hogy a magyar történelmi irodalom hadtörténelmi ága eddig alig műveltetett, hogy a magyar hadtörténelem számos eseménye még közelebbi megvilágításra vár, egyes időszakai, mint pl. Mátyás király kora, hadtörténelmi szempontból még teljesen feldolgozatlanok, nagy nehézségekkel járt, s a mint már most számos eseményt, az újabb kutatások és tanúlmányok eredményei folytán, az eddig ismert előadástól eltérő módon kellett megállapítani, úgy kétségtelen, hogy ennek szüksége még később is, azon mérvben fog beállani, a mily mérvben a magyar hadtörténelmi irodalom fejlődik.

De addig is, míg majd a «Magyar nemzet hadtörténelme» létesül, reménylem, hogy a történetkedvelő magyar katonáknak e kézikönyv is hasznos szolgálatokat fog tenni.

A Hadtörténelmi Helynévtár, mely az egész műre terjed ki, a második részhez fog csatoltatni.

Budapest, 1895 deczember.

A szerző.

 

Katalógus Horváth Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek