Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Magyarország hadtörténete : két kötetben (előszó)

 

Az elmúlt esztendőkben hazánkban a magyar történelmi múlt iránt széles körű és mindegyre erősödő érdeklődés nyilvánult meg.

Szembeötlően növekedett társadalmunk igénye a történelmünkben – sajnálatos módon – nagy szerepet játszó háborúk, fegyveres küzdelmek megismerésére, az általuk felvetett problémák megválaszolására.

A hadtörténetírás régi adósságát törlesztjük, amikor az olvasó kezébe adjuk a magyar hadügy fejlődéséről, népünk honvédő és forradalmi harcairól szóló összefoglaló művet.

Hasonló méretű kollektív vállalkozás a magyar nép fegyveres harcai történetének feldolgozására mintegy fél évszázaddal ezelőtt történt. Az akkor megjelent munka – mely természetszerűleg magán viselte a polgári történelemfelfogás jegyeit – gyakorlatilag csak a XIX. század végéig adott rendszerezett áttekintést a hazai fegyveres küzdelmek eseményeiről; az első világháborúról már csupán mozaikszerű, vázlatos leírással tájékoztatott.

Jelen mű a magyar hadtörténelmet a honfoglalás korától az 1970-es évek végéig mutatja be. Az első kötet az 1867-ig terjedő időszakkal foglalkozik, a második 1868-tól, a honvédség megalakulásától a közelmúltig tárgyalja történelmünknek a háborúkkal, a fegyveres harccal kapcsolatos eseményeit. Könyvünk tükrözi azt a számottevő haladást, amelyet elért történettudományunk, különösen az utóbbi negyedszázadban.

A felszabadulás előtti polgári történetírásban a nemzeti elfogultság és a szűk látókörű osztályszemlélet talán sehol sem nyilvánult meg erőteljesebben, mint éppen a hadtörténelem területén. A magyar társadalomtudományokban és a közfelfogásban hosszú időn át domináns, az egyetemes vonatkozások jelentőségét alábecsülő vagy mellőző szemlélet gátolta a reális kép kialakítását hazánk történelméről, ennek katonai vonatkozásairól, a magyarországi események egyetemes történeti szerepéről. Munkánkban arra törekedtünk, hogy a magyar hadtörténelem eseményeit és folyamatait nemzetközi összefüggésekbe ágyazottan, a kapcsolatok kölcsönhatásaiban mutassuk be.

Társadalmunk fejlődésében betöltött szerepüknek és jelentőségüknek megfelelően, kiemelten foglalkozunk népünk szabadságküzdelmeinek és fegyveres forradalmi harcainak történetével. Ugyanakkor – a terjedelem adta lehetőségeken belül – megfelelő figyelmet kívántunk fordítani az evolúciós, sőt a retrográd időszakokra is.

A háborúk, a hadviselés, a hadművészet alakulásában a társadalmi-gazdasági tényezőknek meghatározó szerepük van. Ezt a jelen mű megírása során is szemünk előtt tartottuk, és azon voltunk, hogy megrajzoljuk a fegyveres harc politikai és gazdasági hátterét is.

A mű terjedelmi korlátai miatt nem vállalkozhattunk arra, hogy hadtörténelmünk minden eseményéről, a történelmi Magyarország területén lezajlott valamennyi fegyveres harcról és magyar katonák külhonban folytatott összes küzdelméről beszámoljunk. Sok esetben meg kellett elégednünk egy adott időszakon belül az általunk legjellemzőbbnek ítélt harccselekmény részletesebb leírásával, míg a többinek esetleg csak az említésére szorítkozhattunk.

Előfordulhat, hogy olvasóink egy része a magyar történelem, illetőleg hadtörténet egyik vagy másik személyiségéről, eseményéről korábbi olvasmányai alapján alkotott képét nem találja teljesen azonosnak az e munkában ábrázoltakkal. Az a szándék vezetett bennünket, hogy mindenfajta előítélet nélkül, a valóságnak megfelelően mutassuk be múltunkat. Népünknek a szabadságért, a haladásért vívott harcai, az e harcokat vezető kiemelkedő egyéniségek és tetteik nem szorulnak semmiféle szépítgetésre, idealizálásra.

Munkánk során arról győződtünk meg, hogy a magyar hadtörténelem számos korszakában még sok a tisztázatlan, a kellőképpen fel nem derített terület. Több jelentős időszakban nem eléggé feltárt például a hadügy fejlődésének társadalmi, gazdasági, szociológiai háttere, a hadiipar termelésének alakulása, a fegyveres erők ellátásának megszervezése stb. Sajnos, esetenként nem jelentéktelen eseménytörténeti dátumok, számbeli adatok is további pontosításra szorulnak.

Mindez arra kötelezi a magyar hadtörténészeket, hogy a jövőbeni, tervszerűen végzett alapkutatásokkal adjanak feleletet a kellőképpen még meg nem válaszolt kérdésekre.

Könyvünk sokéves munka eredménye. Elkészítésében a Hadtörténeti Intézet és Múzeum munkatársai mellett jelentős részt vállaltak a Magyar Tudományos Akadémia Történettudományi Intézete, az Eötvös Loránd Tudományegyetem, a Magyar Nemzeti Múzeum, a Pest Megyei Levéltár és más intézmények történészei, a Magyar Néphadsereg Térképészeti Intézetének kartográfusai is.

Liptai Ervin

 

Katalógus Magyarország hadtörténete : két kötetben Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek