Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Magyarország hadtörténete III. : Magyarország a Habsburg Monarchiában : 1718–1919 (fülszöveg)

 

A négy kötetre tervezett Magyarország hadtörténete harminc év elteltével mutatja be újra – a korábbi összefoglalóktól némileg különböző korszakolással és eltérő hangsúlyokkal – az 1100 éves hadi históriánkat.

A sorozat harmadik kötetének alcíme: Magyarország a Habsburg Monarchiában, 1718–1919. Azt a két évszázadot tárgyalja, amikor a középkori Magyarország területi állománya csaknem teljes egészében a Habsburgok dunai monarchiájának része és alkotóeleme volt, két vagy több részre szabdalva, illetve egységes államként.

Ennek a hol viharos, hol békés időszaknak a történetét a legújabb kutatások alapján mutatja be a könyv. Szakítva a korábbi köz- és hadtörténeti összefoglalókat jellemző függetlenségi szemléletmóddal, az 1848–1849. évi forradalom és szabadságharc, illetve az ezt követő magyar katonai emigráció története viszonylag kisebb teret kap; ugyanakkor a korábban alulértékelt 18. századi dinasztikus háborúk, a francia forradalom és a Napóleon ellen vívott harcok, valamint az első világháború nagyobb figyelmet kap: miközben szó esik arányos terjedelemben a Tanácsköztársaság hadtörténetéről és az orosz polgárháborúban harcoló magyar internacionalistákról is.

Egy ország hadtörténete azonban nem csak háborúkból áll: ide tartozik a hadseregek felépítése, ellátása, felső vezetése és hadkiegészítése, a fegyvertörténet, a katonai jelképek (zászlók, kitüntetések) históriája, az egyenruha-történet, a hadiipar története, a hadtudományi gondolkodás, a hadisajtó és a katonai propaganda, a katonai térképészet, a katonai életmód- és művelődéstörténet valamint az erőd- és várépítészet is. Mindezek bemutatásával kíván ez a mű kiegyensúlyozott és pontos képet festeni a magyar hadtörténelem két évszázadáról.

 

Katalógus Magyarország hadtörténete III. Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek