Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

Nagy csaták 14. : A k.u.k. hadseregtől a Vörös Hadseregig (ajánló)

 

Erdély visszafoglalása és a Románia elleni hadjárat
Az 1916 augusztusában a románok által megtámadott és főként magyar csapatok által védett Erdély visszafoglalása, majd a Központi Hatalmak 1916 őszén megindított, Románia nagy részének elfoglalását eredményező győztes hadjárata a Nagy Háború és egyben a magyar hadtörténelem egyik nagyon jelentős és dicsőséges fejezete.

Tömegrohamok az Alpoktól az Adriáig – az isonzói csaták
Az első világégés olasz frontján 1915 júniusától 1917 szeptemberérg lezajlott 11 isonzói csatában a támadó olaszoknak nem sikerült áttörniük az osztrák-magyar csapatok védelmét. A mindkét részről több százezer fős véráldozattal járó harcokban a végig túlerő ellen küzdő magyar katonák helytállása és bátorsága példamutatónak bizonyult.

Az otrantói tengeri csata (1917. május 15.)
Az első világháborúban az Adrián az 1917. május 15-én lezajlott otrantói csata volt a legnagyobb jelentőségű összecsapás az antant és az osztrák-magyar haditengerészet erői között, amelynek során a Monarchia Horthy Miklós sorhajókapitány által irányított cirkálói és rombolói a háború legeredményesebb tengerzár-törését hatották végre.

A caporettói áttörés (1917. október 24.)
A Központi Hatalmak 1917. október 24-én a Nagy Háború olasz frontján végrehajtott legsikeresebb hadművelete, a caporettói-áttörés során a több mint 300.000 fős veszteséget szenvedett olasz hadsereget a Piave folyóig szorították vissza. A győztes offenzívában számos, kiváló teljesítményt nyújtó magyar alakulat járult hozzá a hatalmas hadászati sikerhez.

A piavei csata (1918. június 15. – július 7.)
Az 1918. június 15-én kezdődött piavei csata az utolsó és sikertelen osztrák-magyar offenzíva volt az első világháború olasz frontján. A hatalmas emberáldozatokkal járó harcokból a magyar csapatok alaposan kivették részüket, több tízezer fős veszteségek árán helyenként részsikerek kivívására is képesek voltak.

Miskolc visszafogIalása és az 1919. május-júniusi északi hadjárat.
Az 1919. május-júniusi északi hadárat a magyar Vörös Hadsereg legsikeresebb hadművelete volt, amely a Felvidék tekintélyes részének elfoglalásával, majd kiürítésével zárult. A vörös honvédő háborúban a magyar csapatok felszabadító céllal nyomultak előre, beírva ezzel magukat a magyar hadtörténelem dicső eseményeket megörökítő lapjaira.

 

Katalógus Nagy csaták 14. Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek