Átfogó hadtörténeti munkák – könyvek

SÓFALVI : Hadakozás és önvédelem a középkori és fejedelemség kori Udvarhelyszéken (ajánló)

 

A szintézis a történelmi Udvarhelyszék középkori és fejedelemség kori önvédelmének tárgyi emlékeit tárja fel, mindemellett a korabeli határvédelem és a székely hadviselés sajátos összetevőit elemzi, tágabb kontextusban vizsgálva Erdély, illetve Székelyföld határvédelmét. A szerző átértékeli a korábbi kutatások több eredményét, felülvizsgálva a székely várépítés tagadásának teóriáját, illetve a késő középkori székely fegyverhasználat kérdéseit.

A korszerű régészeti módszerekre alapozott kutatómunka során az önvédelem széles spektruma került előtérbe: várak, erődített udvarházak, hosszúsáncok, védőfallal erődített természetes barlangok, mesterségesen ásott barlangok, tatárpincék, védelmi kialakítású templomok. A szisztematikus kutatások során végig lehetett követni az önvédelmi szemlélet és az alkalmazott stratégiák változásait az Árpád-kortól a késő középkoron át a fejedelemség koráig.

A terület védelmi mechanizmusainak elemzésénél egy-egy vár vagy más védelmi jellegű létesítmény településtörténeti hátterét is vizsgálta a szerző az egyre gyarapodó régészeti és más történeti források alapján, átfogó képet rajzolva Udvarhelyszék középkori településtörténetéről.

Az udvarhelyszéki székelység önvédelme a vizsgált és elemzett létesítmények keresztmetszetében nagyon összetett és sokszínű képet mutat, a terület természetföldrajzi adottságainak keretében a középkori és fejedelemség kori katonai védelem szinte minden lehetséges formáját felhasználták az emberi és anyagi javak megmentése érdekében.

 

Katalógus Sófalvi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Átfogó művek