Elméleti művek – könyvek

BOND : Liddell Hart (fülszöveg)

 

A jegyzetben található ismeretekkel elsősorban a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kar katonai vezetői alapszakán tanuló honvéd tisztjelöltek számára kívánunk segítséget nyújtani, a katonai (elsősorban zászlóalj, zászlóalj-harccsoport, dandár szintű) törzsekben zajló folyamatok könnyebb megértéséhez.

Gyakorlati jellegű ismereteket szeretnénk adni az egyes törzstisztek, törzsfunkciók, törzsrészlegek és összességében az egész törzs működéséről, a benne zajló döntés-előkészítési és vezetési-irányítási folyamatok lényegéről, gyakorlatáról.

A jegyzet három főbb részből, fejezetből áll. Az első fejezetben – A katonai törzsek általános felépítése, a törzsek rendeltetése (személyi, koordináló és speciális törzselemek) részben – egy „általános, fegyvernemtől és szervezeti szinttől független” nemzetközi katonai törzs funkcionális szerepköreiről, működéséről és folyamatairól lesz szó. Az itt szerzett ismeretek, a multinacionális közelítés miatt segíthetik a leendő tisztek missziós felkészítését is. A jegyzetet forgatók mintákat is tanulmányozhatnak a törzs által készítendő legfontosabb okmányokból, parancsokból és tervekből.

A második fejezet, „A törzsértekezletek, tajékoztatók (eligazítások) és jelentések rendje” rész segítséget nyújt a tisztjelölteknek a törzsön belüli kommunikációs feladatokra (jelentések, eligazítások, prezentációk stb.) való felkészüléshez. A harmadik fejezet, „A légierő törzsek sajátosságai (a légi műveletek harcászati vezetésének feladatai a törzsekben)” rész a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság légi vezetési-irányítási rendszerét támogató törzsek a légi műveletek tervezése során folytatott munkájáról nyújt értékes információkat.

A jegyzet, a honvéd tisztjelöltek felkészítésén túl, alkalmazható az egyetemi képzés egyéb szakjain, valamint a Hadtudományi és Honvédtisztképző Karon folytatott katonai szaktanfolyamokon egyaránt.

A jegyzet készítése során csak nyílt, nem minősített forrásokat alkalmazhattunk, ezért egyes részek, különösen igaz ez a légierővel foglalkozó fejezetre, csak az első tiszti beosztásban, illetve a konkrét törzsekben folytatott szolgálati tapasztalatok szerzésével válnak egységes, letisztult folyamattá a leendő honvédtisztek számára.

Budapest, 2014. május 21.

Krajnc Zoltán (szerkesztő)

 

Böcz – Krajnc – Szekeres

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek