Elméleti művek – könyvek

CSELÉNYI : Tápvonalak és antennák (bevezető)

 

A jegyzet célja a tápvonalak, antennák és a hullámterjedés elméleti és gyakorlati tárgyalása, a szakalapozó tantárgyak keretén belül megtanult ismeretanyag felhasználásával, abból kiindulva, ahhoz kapcsolódva, a helyes mérnöki szemlélet kialakítása.

A jegyzet két fő részből áll. Az első rész a tápvonalakkal foglalkozik, a második az antennákkal. Az anyag tárgyalása a legegyszerűbb hullámformával a síkhullámmal kezdődik, az elektromágneses hullámok irányított terjedésével (szabadvezetéken, koaxiális kábelen, csőtápvonalakon), zárt rendszerekben fellépő szabad rezgések vizsgálatával (üregrezonátorok) folytatódik és bizonyos antenna típusok, valamint az általuk keltett és a szabad térben terjedő elektromágneses hullámok tulajdonságainak vizsgálatával fejeződik be.

A számítások esetén az volt a törekvés, hogy a mögöttes fizikai tartalom jól megérthető legyen, de a módszerek az elengedhetetlenül szükséges és elégséges mértéknél bonyolultabbak ne legyenek.

A jegyzet tárgyalás módja feltételezi, hogy a hallgatók, az alapozói ismeretanyagot minimum ismeret, jártasság egyes esetekben készség tudásszinten elsajátították.

 

Cselényi

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek