ERDŐS – PINTÉR – SOLYMOSI : Magyar ABV védelmi technikai almanach (előszó)
A tömegpusztító fegyverek megjelenését követően kialakult a hatásuk elleni védelem rendszere is. Az ABV-védelem (Atom-, biológiai és vegyi fegyverek elleni védelem) fontosságának megítélése azonban az idők során jelentősen változott. A nukleáris fegyverek számának korlátozására kötött egyezmények, a biológiai és vegyi fegyver eltiltásáról szóló nemzetközi egyezmények létrejötte azt az illúziót keltette, hogy egyre kevésbé kell számolni e fegyverek alkalmazásával.
A különböző helyi konfliktusok, terrorista cselekmények hatására napjainkban újra reflektorfénybe kerültek a tömegpusztító fegyverek és felértékelődött az ABV-védelem jelentősége.
A Magyar Honvédségben jelentős hagyományai vannak az ABV védelemnek. Az ABV-védelem minden időben alkalmazta a szövetségi rendszerek alapvető védelmi koncepcióit, hosszú időn keresztül a hazai kutatás-fejlesztési eredményekre támaszkodva önálló koncepciókat, eszközrendszereket alakított ki. A hazai kutatás-fejlesztés kiemelkedő eredményeket ért el, amelyek nagymértékben kötődtek a különböző szervezetekben tevékenykedő jelentős személyiségekhez. A hazai kutatás-fejlesztés különösen a sugárzásmérő és vegyi felderítő eszközök területén volt eredményes, mivel ezeken a területeken a katonai kutatás fejlesztési bázisán, a Haditechnikai Intézeten kívül egyetemi kutatóbázisokat, a BME Fizikai-kémiai tanszékét, az Atomfizikai tanszékét és jelentős ipari kutatási kapacitásokat (Gamma Művek, Lasram Kft) sikerült bevonni a kutató-fejlesztő munkába.
Jelen munka áttekintést kíván adni a tömegpusztító fegyverekről, az ABV-védelem általános feladatairól, eszközrendszeréről, és a Magyar Néphadseregben illetve a Magyar Honvédségben kialakított technikai eszközökről. Ez utóbbi rész tartalmazza a hazai fejlesztésű eszközök leírását és főbb jellemzőit. Külön kiemelésre kerülnek a sugárzásmérő eszközök és a vegyifelderítő eszközök területén elért jelentős hazai fejlesztési eredmények. A kötet 3. függeléke azokat a nem titkos hazai szabadalmakat mutatja be, amelyek alapján a jelentős technikai újdonságot képviselő eszközök gyártása megtörtént. A kötet hasznos segédeszköz az ABV-védelem oktatásában, az ABV-védelem történetének kutatásában és egyben krónikája az elmúlt időszak jelentős hazai fejlesztéseinek is.
Budapest 2003. március 1.
Dr. Halász László