Elméleti művek – könyvek

Haditechnikai kislexikon (előszó)

1971

 

Olvasóink előtt általánosan ismert, hogy a haditechnika a legutóbbi évtizedek folyamán roppant mértékben, hatalmas ütemben fejlődött és napjainkban is állandóan fejlődik. A korszerű háborút elsődlegesen a rendkívül fejlett haditechnikai eszközök tömeges alkalmazása, a haditechnika igen nagy mértékben megnőtt szerepe jellemzi.

Ilyen körülmények között a ma katonájával szemben alapvető követelmény, hogy a megkívánt általános műszaki és haditechnikai ismeretek birtokában képes legyen a gondjaira bízott, sokszor igen bonyolult technikai eszközöket kellő hatékonysággal felhasználni. Ezeknek az ismereteknek a terjesztését szolgálja az igen gazdag magyar technikai irodalom, amelyet a Zrínyi Katonai Kiadó haditechnikai könyvei is évről évre gyarapítanak.

Haditechnikai irodalmunk azonban nemcsak a katonák technikai műveltségének emelését szolgálja. A nagyközönség is egyre nagyobb érdeklődéssel fordul a haditechnika felé. A ma embere az újságok hasábjain, a rádióadásokban és a televízió képernyőjén napról napra találkozik a haditechnika korszerű eszközeivel, és gyakran szeretne ezekről bővebb tájékozódást szerezni. Tartalékos tisztjeinknek és különösen ifjúságunknak a haditechnika iránti érdeklődése igen nagy.

A fokozódó érdeklődést mutatja, hogy az 1968-ban megjelent Haditechnikai Kézikönyv szinte hetek alatt elfogyott. A haditechnika rohamos fejlődése mellett ez a körülmény is indokolja, hogy nem sokkal a Haditechnikai Kézikönyv kiadása után napvilágot lát könyvünk javított és jelentősen bővített új kiadása, a Haditechnikai Kislexikon. Alapja az 1968. évben kiadott Haditechnikai Kézikönyv anyaga, azonban az új kiadás elkészítése során messzemenően figyelembe vettük olvasóink és a felkért szakértők észrevételeit, és természetesen az eltelt idő alatt végbement haditechnikai fejlődést.

A Haditechnikai Kislexikon közrebocsátásával sokoldalúan szeretnénk hozzájárulni a honvédelmi nevelőmunka, elsősorban a haditechnikai ismeretterjesztés eredményességéhez. Könyvünkben a korszerű haditechnika egészéről próbálunk a katonának és a polgári olvasónak egyaránt áttekintést nyújtani.

 

A Haditechnikai Kislexikon három fő részre oszlik.

Az első rész az alapvető természettudományos – elsősorban matematikai, fizikai és kémiai – összefüggések, képletek, mértékegységek, fontosabb állandók gyűjteménye. Itt olyan, katonai szempontból érdekes összefüggéseket és képleteket is közlünk, amelyek tárgykörüknél fogva az általános technikai kézikönyvekben nem szerepelnek.

A második rész, a tulajdonképpeni haditechnikai kislexikon összeállításakor a szoros értelemben vett haditechnikai szócikkek – címszavak – mellett beiktattunk olyan rokontárgyúakat is, amelyek más magyar lexikonokban vagy nem találhatók meg, vagy az ott fellelhető fogalommeghatározásuk katonai szempontból vitatható. Lexikonunk több olyan általános jellegű katonai és természettudományos szócikket is tartalmaz, amelyek az egyes haditechnikai fogalmak, kategóriák megértéséhez szükségesek.

A harmadik rész a korszerű haditechnikai eszközök főbb jellemző adatait összefoglaló táblázatok gyűjteménye.

Lehetségesnek tartjuk, hogy a könyvünk gerincét alkotó lexikális részből egyes, az olvasó által keresett szócikkek kimaradtak, mások pedig túlságosan szűkszavúak. Kérjük olvasóinkat, hogy az észlelt fogyatékosságokat közöljék a kiadóval.

Könyvünk újabb kiadásaiban – így a jövőben megjelenőkben is – törekszünk a megelőző kiadások hiányait pótolni. Ebben a munkában olvasóink hathatós segítséget nyújthatnak.

Ilyen gondolatokkal ajánljuk munkánkat az olvasó figyelmébe. Végül a Haditechnikai Kézikönyv munkatársainak, az észrevételeket beküldő olvasóknak és a felkért szakértőknek, úgyszintén új könyvünk valamennyi munkatársának köszönetet mondunk.

A szerkesztő bizottság

 

Haditechnikai kislexikon

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek