Elméleti művek – könyvek

HAIG – VÁRHEGYI : A vezetési hadviselés alapjai (bevezetés)

 

A vezetési hadviselés alapjai c. egyetemi jegyzet a modern hadviselés legújabb fajtájával foglalkozik, melynek ismerete az információs korban minden tiszt számára nélkülözhetetlen, elveinek gyakorlati alkalmazása pedig szükségszerű.

Az információs kor eredményeként kialakult nemzetközi globális információs környezet — a hozzá tatozó globális információs infrastruktúrával — azt eredményezte, hogy a katonai műveletek a korábbi „hagyományos” hadszíntereken kívül (szárazföldi-, légi-, tengeri- és űr hadszínterek) egy új hadszíntéren — az úgynevezett információs hadszíntéren — is folynak. Ezen az új hadszíntéren polgári vagy katonai természetű információs küzdelmet és benne információs műveleteket folytatnak. A vezetési hadviselés — mely többek között a NATO-ban és a tagországokban is elfogadott doktrína — az információs küzdelem katonai kérdéseivel foglalkozik.

Az információs hadszíntéren — és benne a digitális harcmezőn — a hagyományos katonai műveletekkel gondosan szinkronba hozott küzdelem folyik a szemben álló katonai felek között, egyfelől a saját információk és információs tevékenységek védelméért, másfelől az ellenség információinak megszerzéséért és információs tevékenységének korlátozásáért. Az információnak — mint új és meghatározó értéknek — a társadalom-, a fegyveres erők- és a technikai haladás figyelmének középpontjába állításával, az információval való ellátottság kérdése (információs fölény), valamint az információk leghatékonyabb felhasználása, más néven a vezetési fölény megteremtése és alkalmazása kiemelkedő fontosságúvá váltak. A korszerű hadviselésben már nem elegendő a magas technológiai szinten lévő fegyverzet megléte, azokat hozzáértő módon kell kezelni és alkalmazni is. Ezek az új kihívások az eddigieknél magasabb követelményeket támasztanak a társadalommal — és azon belül a katonákkal — szemben. Törvényszerű tehát, hogy az információs kor és az annak megfelelő XXI. századi hadviselés előtérbe helyezi a vezetési hadviselés elméleti és gyakorlati kérdéseit.

Ez az új hadviselési mód az összhaderőnemi és a haderőnemi hadműveleti tervezés szerves részét képezi, ezért az e tevékenységekben közvetlenül résztvevőknek elengedhetetlen a vezetési hadviselés elveinek és szakmai fogásainak elsajátítása. A XXI. század első évtizedeiben a vezetési hadviselés fő feladata, hogy szakterületével összefüggésben hatékonyan támogassa a hadműveleti parancsnokot a hagyományos hadviselési fajták sikeres alkalmazásában. Ugyanakkor az információs kor fejlődésével és a digitális, precíziós hadseregek kialakulásával párhuzamosan, ennek az új típusú hadviselésnek a jelentősége és szerepe a katonai győzelem kivívásában egyre nagyobb lesz.

A hadműveleti parancsnok — a vezetési hadviselési főtiszten és annak szaktörzsén keresztül — nemcsak a hagyományos hadviselési formákat, hanem a vezetési hadviselést is elemzi, tervezi, szervezi, irányítja és értékeli. A hadműveleti parancsnok figyelme törvényszerűen összpontosul a vezetési hadviselés kérdéseire, mivel e hadviselés gyakorlati megvalósítása a hadművelet sikerének egyik záloga.

A vezetési hadviselés támadó és védő információs műveletek és rendszabályok keretén belül valósul meg. Ezek sikeres alkalmazása fokozza, kedvező esetben pedig megsokszorozza az összhaderőnemi vagy haderőnemi hadművelet hatékonyságát. Ezt a tényt már a Magyar Honvédség vezetése is felismerte, aminek kézzelfogható eredménye, hogy — a NATO tagországokhoz hasonlóan — a vezetési hadviselés a MH Összhaderőnemi Doktrínájának, illetve a MH Vezetési Doktrínájának egyik új és fontos fejezete lesz.

A jegyzet felhasználható mind az alapképzésben, mind a kiegészítő alapképzésben résztvevő hallgatók képzésében. A jegyzet szerkezete, felépítése és tartalma lehetőséget nyújt arra, hogy ezeket az új és komplex fogalmakat a hallgatók megértsék és a szemináriumokon a tanárok segítségével elsajátítsák. A jegyzet jól szolgálja a ZMNE doktori iskoláján a doktorandusz hallgatók képzését is, továbbá alkalmas a NATO beosztásba kerülő törzstisztek, az egyesített vezérkari, valamint a haderőnemi vezérkari tisztek ezirányú felkészítésére is.

Ezen túlmenően a jegyzet — előzetes engedélyezés alapján — alkalmas arra is, hogy a biztonságpolitikával és védelempolitikával foglalkozó polgári vezetők, valamint a védelemgazdaságban, a védelemtervezésben és a védelmi közigazgatásban működő, magas szintű vezető köztisztviselők megfelelő ismereteket szerezzenek a hadviselés e területéről.

A jegyzet igen sok új fogalmat tartalmaz, melyek elsajátítása a tananyag megértéséhez elengedhetetlen. Ezen túlmenően, mivel a vezetési hadviselés doktrínáját elsőként az USA-ban dolgozták ki és doktrínális elvként a NATO-ban is elfogadottá vált, ezért a jegyzetben számos helyen megadjuk a témával kapcsolatos kifejezések angol megfelelőjét és rövidítését is.

 

Haig – Várhegyi

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek