Elméleti művek – könyvek

HÓKA : A szárazföldi csapatok NATO-elvű rádióhíradásának alapjai (bevezetés)

 

Az új biztonsági környezetben a fegyveres erők funkciójának módosulása, a harceszközök találati pontosságának növekedése, az információk nagy tömege, beszerzésük, feldolgozásuk új módjai a korábbiaktól lényegesen eltérő helyzetet teremtettek a fegyveres küzdelem történetében. Ennek a változásnak egyik kulcsfontosságú — az emberi gondolkodást és a technikai feltételeket integráló - kérdése: a vezetés — irányítás és ezen túl a döntések pontossága, amely hatékony támogatását a katonai kommunikációs rendszer adja.

A katonai erő korlátozott alkalmazása azt szolgálja, hogy a veszteségek, különösen az emberéletben elszenvedett veszteségek minél kisebbek legyenek a válságok katonai eszközökkel történő kezelése során. A veszteségek akkor minimalizálhatók, ha a haditevékenységek következményei — az okozott és az elszenvedett veszteségek — előreláthatók, kiszámíthatók. A legkisebb veszteségek eléréséhez szükséges feltételek meghatározhatók, és a haditevékenységek feltételeinek, következményeinek mérlegelésével a célszerű változat kiválasztható. A harctevékenységre vonatkozó döntések pontosság igénye maga után vonja a harctámogatás — logisztikai, műszaki, stb. támogatás — pontosságát, mivel a pontos harctevékenységhez időben, megtelelő mennyiségben és minőségben rendelkezésre álló feltételek szükségesek. A harctevékenységeket és a harctámogató tevékenységeket meghatározó döntések pontossága a béketámogató műveletek tervezésében, előkészítésében is kiemelt jelentőségű. Az okozott és elszenvedett veszteségek kiszámíthatósága meghatározza, hogy milyen eszközök, fegyvernemek, sőt haderőnemek alkalmazásával kezelhető a válság az elfogadható veszteségek szintjén.

Az új típusú haderőket jellemezni fogja a legkorszerűbb technika — mindenekelőtt a kommunikációs és információs technika — széles körű alkalmazása, a gyors mozgás (a légi szállíthatóság), a gyors reagálás és a nagy tűzerő. Ugyanakkor, ha az erre irányuló kísérletek pozitív eredménnyel járnak, várható, hogy még a 21. század első felében elterjednek azok az eszközök és eljárások amelyek megteremtik a nagy személyi veszteségek elkerülésével járó katonai győzelem lehetőségét. Ennek számos feltétele van, amelyek között kiemelkedő szerepet játszik a vezetési irányítási rendszer hatékony kialakítása, valamint ennek leglényegesebb támogatási formája, a katonai kommunikációs rendszerszervezés.

Ez a jegyzet a katonai kommunikációs rendszerszervező szakirány hallgatói számára olyan új ismereteket ad a rádióhíradás területén, amelyek a harctéri katonai műveletek sikeres kommunikációs támogatásához nélkülözhetetlenek. A fentebb vázolt mobilitási lehetőségek csak akkor használhatók ki maradéktalanul, ha azt hatékonyan támogatjuk a mohilkommunikáció eszközeivel, a katonai rádiórendszerekkel.

A vezetés-irányításban, a fegyverrendszerek irányításában és számos egyéb helyen megjelenő rádióeszközök fejlett technikai paramétereikkel, információs szolgáltatásaikkal biztosítják a megnövekedett elvárások teljesítését. A sikeresen végrehajtott katonai műveletek, amelyek NATO tagságunk kapcsán immár többnemzetiségű szinten is végrehajtásra kerülnek, nem nélkülözhetik az interoperabilitás jelenlétét, a közös gondolkodást és feladat-végrehajtást. Ez azonban csak akkor valósul meg, ha tényleges tudással, friss ismeretekkel rendelkező szakemberek szervezik a hadszíntér kommunikációs szükségleteit, így a rádiórendszerek alkalmazását is.

E gondolatok jegyében alkottuk meg a „A szárazföldi csapatok NATO-elvű rádióhíradásának alapjai” című jegyzetet, bízva abban, hogy haszonnal forgatják a jövő rendszerszervezői és felhasználói egyaránt.

Budapest. 2002. augusztus 15.

 

Hóka

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek