Elméleti művek – könyvek

JANKÓ : Magyarország katonai felmérései : 1763–1950 (ajánló)

 

Magyarország első részletes topográfiai térképe az úgynevezett első katonai felmérés eredményeképpen született a XVIII. század második felében, 1763–1787 között, ezt követte a második (1806–1869), illetve harmadik katonai felmérés (1869–1887). A térképezés katonai szervezésben és irányításban ment végbe, mivel az igények a katonaság részéről merültek fel leginkább, és a megfelelő apparátus is a katonaságnak állt a rendelkezésére. A térképezés a XVIII. század második felétől a XX. század elejéig a hadsereg „békefeladata” lett. Az első, a második és a harmadik katonai felmérés idején Magyarország az Osztrák Birodalom, majd az Osztrák–Magyar Monarchia része volt, közös hadüggyel, így a katonák által végrehajtott topográfiai térképezés is közösen zajlott bécsi irányítással. Az elkészült térképek közül az első és második felmérés anyaga eredetiben ma is a bécsi Kriegsarchiv gyűjteményében található, a Hadtörténeti Térképtár gyűjteménye jó minőségű, színes, eredeti méretű másolatukat őrzi.

Jelen kötet a XVIII. század közepétől a második világháborúig tárgyalja a katonai topográfiai térképeket, röviden kitér a történelmi Magyarország területén a XVI. századtól a XVIII. század közepéig folyt térképészeti munkákra, illetve kitekintésként utal az 1950 utáni katonai és polgári topográfiai térképezésre is. Az egyes felmérések leírása hasonló felépítésű: szó esik a felmérés megindulásának körülményeiről, a munkálatot irányító szervezetről, a felmérés kiterjedésének területéről, alapjáról (geodéziai alap, illetve kataszteri térképek), a jelkulcsokról, a felmérési térképekről és az azok alapján készült kisebb méretarányú térképsorozatokról, végül a térképek megőrzéséről.

A katonai felméréseket együtt vizsgáló munka hiánypótló a magyar térképtörténeti irodalomban, a kötethez tartozó, az Arcanum Adatbázis Kft. gondozásában megjelent CD pedig hatalmas változást hozott a papír alapú könyvekhez képest: az összesen mintegy 260 térkép, melléklet, táblázat, jelkulcs megjelenítése csak elektronikus formában, tömörítetten (ECW formátumban) volt lehetséges.

 

Jankó

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek