Elméleti művek – könyvek

KOSSUTH : Hadviselet- és csatatan elemei (előszó)

 

 
 
 

Azon esetre – mellyet Istentől várok – magam ugyan ki nem adom a hadsereget a kezemből – táborhely lakásom, ágyúdörgés zeném, s harcmező a templomom, készülök rá – kanállal eszem a hadtudományt...
Kossuth Lajos 1850. november 5.

 

Az egész magyarság tisztelettel emlékszik Kossuth Lajos születése 200. évfordulójáról. Élete és munkássága ma is élő, mert olyan események gyújtópontjában állt, amelyek meghatározták Magyarország elmúlt több mint másfél évszázados történelmét. Hatalmas életíve – született 1802. szeptember 19-én és elhunyt 1894. március 20-án – átfogja szinte az egész XIX. századot. Nevével mindörökre összeforrt a nemzeti függetlenség és a polgári átalakulás gondolata, az 1848–49-es magyar forradalom és szabadságharc emléke. Rendkívüli és egyedi tehetség volt, életműve állandó témája az irodalomnak és a tudománynak. Vaskos összefoglalókban és forráskiadványokban, terjedelmes biográfiákban és résztanulmányokban foglalkoznak alakjával, történelmi szerepével. A gazdag Kossuth-irodalom ellenére alakjának és történelmi szerepének feldolgozása még ma is tart. Nem könnyű feltárni ezt az időben és térben oly kivételesen kiterjedt, hatásában rendkívül sokoldalú életművet.

Kossuth Lajos élete eddigi megrajzolása során eléggé ismeretlen maradt katonai szakértelmének és hadtudományi irodalmi tevékenységének bemutatása. Ez a könyv a mai katonanemzedék és az érdeklődő olvasóközönség találkozását akarja megkönnyíteni a hadtudományokat is elmélyülten művelő Kossuth Lajossal, születése 200. évfordulóján. A kötet összeállításánál ezért felhasználva a korábbi jeles kutatók munkáit és saját feltárásaim eredményeit, munkámban amennyire lehetséges átadtam a szót Kossuthnak, hogy saját hadtudományi vizsgálatai mutassák be kora katonai stratégiájának és taktikájának elveiről, szabályairól kialakított tételeit és értelmezéseit.

A munkát kézbevevő olvasó Kossuth Lajos „Had és Csatatani, Hadseregszervezeti s Hadgyakorlati Dolgozatai” nagyobbrészt még kiadatlan kéziratai közül, a keserves törökországi számkivetésben született egyik legértékesebbet, a „Hadviselet- és Csatatan Elemei” címűt fogja megismerni, amely igazi tanulságos kossuthi mű a ma számára. Az érdeklődőnek szellemi élményt nyújt még a közlésre kerülő „Tábori Vezérkari Utasítás” és a „Hadtudományi aforizmák és csatatani maximák” című becses munkáinak forgatása, tanulmányozása is. Remélem, hogy hadtudományi írásai nemcsak teljesebbé teszik a nemzet emlékezetében Kossuth Lajos képét, hanem felkeltik a figyelmet, az érdeklődést gazdag életműve fontos részét képező hadtudományi hagyatéka, történelmi és katonai tanulságai iránt is.

 

Kossuth

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek