Elméleti művek – könyvek

LOVÁSZ : Üzembentartási logisztika (bevezetés)

 

TISZTELT HALLGATÓ!

Az „Üzembentartási logisztika” című jegyzet a logisztikai szakos hallgatók egyetemi kiegészítő tanulmányaihoz segítséget nyújtó tananyag. A jegyzet azzal a céllal készült, hogy megfelelő műszaki előképzettséggel nem rendelkező egyetemi hallgatók részére, segítséget nyújtson az üzembenntartási alapismeretek elsajátításához, hogy előképzettségtől függetlenül, hozzá segítse a hallgatót az integrált logisztikai ismeretrendszer kialakításához.

A jegyzet azt a minimális üzembentartási ismeretrendszert tartalmazza, amely műszaki előképzettség esetén minden kiegészítő ismeretek nélkül, közgazdász előképzettség esetén, megfelelő műszaki ismeretek előzetes elsajátítása esetén, elegendő szakmai tájékozottságot biztosíthat, az integrált logisztikai szakbeosztások ellátásához. A jegyzetnek nem célja az üzembenntartási szakbeosztások ellátásához szükséges széleskörű és megfelelő mélységű szakmai ismeretek közvetítése. Azt más szakok más tananyagai autentikusan megteszik.

A jegyzet a logisztikai támogatás egyik funkcionális területének az üzembenntartásnak a rendszerét, elveit, normatíváit, materiális és szervezési alapjait mutatja be. Részletesen tárgyalja az üzembenntartás helyét és szerepét a logisztikai támogatás rendszerében. Átfogó képet ad a hadfelszerelés részét képező haditechnikai eszközökről, az eszközök csoportosításáról, a különböző eszköztípusokról. Behatóan foglalkozik a haditechnikai eszközök harci lehetőségeivel, az üzemeltetési biztonság, a megbízhatóság kérdéseivel, a hadrendben lévő eszközök készenléti állapotaival. Vizsgálja a hazai és a külföldi fenntartási stratégiákat, állagmegóvási-és helyreállítási eljárásokat.

A jegyzet részletesen tárgyalja az üzembenntartás (technikai támogatás) folyamatait, átfogva a haditechnikai eszközök haderőben eltöltött teljes életciklusát, a rendszeresítéstől a rendszerből történő kivonásig. Külön-külön fejezetekben tárgyalja az üzemeltetés folyamatait, a rendeltetésszerű használat elveit és normatíváit, a szakszerű technikai kiszolgálás és állagmegóvás kérdéseit, illetve az üzemfenntartás (helyreállítás) szakirányú tevékenységeit, a javítási-, állagmegóvási szakfeladatokat.

A jegyzet elemzi a haditechnikai eszközveszteségek keletkezésének térben és időben lejátszódó folyamatait. Vizsgálja a veszteség bekövetkezésének okait, a veszteségek komponenseit. Eszközcsoportonként külön-külön elemzi a veszteségek mennyiségi paramétereit és minőségi megoszlását, a helyreállításhoz szükséges időtartamot.

A jegyzet szakmai tartalma, az alkalmazott terminológia szinkronban van a logisztikai támogatás elveivel, formanyelvével, a logisztikai doktrínában megfogalmazott normatívákkal, szakmai követelményekkel, az abban alkalmazott frazeológiával. Az egyes szakmai feladatok tárgyalásánál — ahol az szükséges — a jegyzet rámutat a nemzeti- és a szövetséges fenntartási stratégiákban, üzembentartási eljárásokban meglévő különbségekre.

A jegyzet az üzembentartás korszerű, tudományosan megalapozott ismereteit tartalmazza, figyelembe véve a logisztikai modernizációs bizottság által kialakított üzembentartási koncepciót, a szövetségesi elvárásokat és kötelezettségeket. A jegyzet elsősorban időszerű ismereteket tartalmaz, nem vázol fel hipotéziseket, a mának készült. Ebből következik, hogy a haderő szervezetében, a hadfelszerelés jellegében bekövetkező érdemi változások esetén, tartalma megváltozhat. A megváltozott hadfelszereléshez, a megváltoztatott fenntartási stratégiához hozzá kell igazítani a tartalmat, technikai kiszolgálások, helyreállítási műveletek elveit és normatíváit.

TISZTELT HALLGATÓ!

Annak reményében bocsátom rendelkezésére ezt a jegyzetet, hogy az abban foglalt ismeretek elsajátításával, az üzembentartási logisztika elveinek, szabályainak, normatíváinak, eljárásmódjainak a megismerésével, olyan átfogó képet tud kialakítani a haderő üzemeltetési, üzemfenntartási rendszereiről, amely segítségére lehet a különböző logisztikai beosztások ellátásában, szakmai felkészültségének tökéletesítésében.

Ehhez kívánok sok sikert, erőt, egészséget.

Budapest, 2002. október 8.

A szerző

 

Lovász

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek