Elméleti művek – könyvek

A magyar katonai gondolkodás története (ajánló)

 

A kötet szerzői először vállalkoztak arra, hogy megkíséreljék a honfoglalástól a jelenkorig, a magyar katonai gondolkodás fejlődéstörténetének bemutatását. A vállalkozást nehezítette az a körülmény, hogy előzményre, mintára az alkotók nem támaszkodhattak.

Az újabb kutatási eredményeken alapuló tanulmányokból eddig ismeretlen hadtudományi adatokat és tényeket, új hadügyi összefüggésekett és elveket ismerhetnek meg az olvasók. A tanulmánykötet ismerteti, hogy a különböző korok magyar katonai gondolkodói és tudományos irányzatai milyen nézeteket és tételeket fogalmaztak meg az országvédelemről, a honvédelemről, a háborúról. Bemutatja azt is, hogy a magyar katonai gondolkodás mindig merített az európai katonai gondolkodás alkotásaiból, de egyben új értékekkel is gazdagította azt. A tanulmányokból világosan kitűnik, hogy a hadtudomány sajátos természeténél fogva nagyon sokszor változott, és ismereteink bővítéséhez a középkortól a jelenkorig a katonai gondolkodók, hadvezérek és szakírók sokasága járult hozzá. Az elmúlt évszázadok hadtudományi irodalmát, a katonai gondolkodók alkotásait, a kutatók kis csoportján kívül alig tanulmányozza valaki. Pedig a múlt katonai gondolkodóinak teljesítményei benne foglaltatnák a mai hadtudományban.

Ezért fontos tudományos feladat a magyar katonai gondolkodás és hadtudomány történetének rendszeres kutatása, mind teljesebb feltárása, feldolgozása és az eredmények közreadása.

Ehhez kíván segítséget adni a kiadó e tanulmánykötet megjelentetésével.

 

A magyar katonai gondolkodás története

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek