Elméleti művek – könyvek

SÁNDOR : A híradócsapatok kiképzése, a parancsnokok és törzsek felkészítése (bevezetés)

 

A Tisztelt Olvasó a jegyzet harmadik, átdolgozott kiadását tartja a kezében. Azt szokta a zsargon mondani, hogy nálunk csak egy valami állandó, a változás.

A NATO tagságukkal, a katonai szolgálat időtartam csökkenésével, a hadsereg feladatrendszerének, szervezetének, az alá- és fölérendeltségi viszonyainak megváltozásával a harckiképzés is jelentős – mind tartalmi, mind formai – változásokon ment át. Ezek a változások jelentősen megváltoztatták mindazt, amit addig harckiképzésnek, parancsnokok és törzsek felkészítésének, vagy bármi egyébnek neveztek.

A szolgálati idő 6 hónapra csökkenése, a szerződéses állomány megjelenése, létszámarányának folyamatos emelkedésé intenzívebb, céltudatosabb, célirányosabb és célorientált felkészítő, felkészítést segítő tevékenységet követel meg mind a harckiképzés tervezőjétől, szervezőjétől és irányítójától, mind a végrehajtójától is. Az a követelmény, hogy a katonát arra kell kiképezni, amit a kötelékben elfoglalt helye az alaprendeltetés betöltésének elérésére megkövetel, jelentős erőfeszítéseket, nagyobb figyelmet és tehervállalást – mondhatni jelentős áldozatvállalást kíván a harckiképzés minden szereplőjétől. Megköveteli az új kiképzési módszerek és technikák folyamatos keresését, kutatását, az oktatástechnikai és informatikai eszközök széleskörű alkalmazását, az oktató – kiképzőállomány ismeretszintjének, ismereteinek naprakészen tartását is.

A különböző intézkedések, utasítások nem mindig tudják követni a gyors változásokat, nincsenek összhangban a technikai eszközök jellege, paraméterei által megkövetelt változásokkal, miközben a vezetés, a vezetésre vonatkozó elképzelések, előírások és követelmények, az elvek is folyamatos változáson, változtatásokon mennek át.

A jegyzet megírásával, átdolgozásával elsődleges célom az volt, hogy egy használható alapot adjak az olvasó kezébe ahhoz, hogy el tudjon igazodni a harckiképzés szövevényes dzsungelében.

A másodlagos célkitűzésem az volt, hogy:

A jegyzet azt a célt szolgálja, hogy egyfajta "rendszerszemlélettel", bizonyos rendszerezettséggel a tantervi követelményeknek, előírásoknak megfelelően korrekt ismereteket adjon a különböző előképzettségű, felkészültségű, gyakorlati tapasztalattal rendelkező hallgatóknak a híradócsapatok harckiképzéséről, a harckiképzéssel, a parancsnokok és törzsek felkészítéséről, az ezekhez kapcsolódó kötelmekről, feladatokról, tevékenységekről és tevékenységi rendekről.

 

Sándor

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek