Elméleti művek – könyvek

TÓTH : Katonai túlélés (bevezetés)

 

A túlélő kiképzés jelentősége a helyi háborúk korában sem csökkent. A háborúk, békefenntartó műveltek során is gyakran előfordul, hogy egyes katonák, kisebb csoportok néhány napra, vagy akár hetekre is elszakadnak az alakulatuktól, és csak később tudnak csatlakozni a saját csapatokhoz.

Napjainkban a jelentősebb NATO államokban éppúgy, mint a volt „Keleti blokk” hadseregeiben évről évre több időt fordítanak az ilyen jellegű kiképzésekre. Korábban csak a pilóták, légi személyzet és a felderítők sajátossága volt a túlélő kiképzés. Jelenleg már több hadsereg általános alapkiképzésében is megjelent a túlélő képzés, és a későbbi felkészítés során is gyakran találkozhatunk ilyen jellegű követelményekkel.

Szinte minden ország tisztképzésében jelentős helye van az ilyen jellegű kiképzésnek. Néhány nagyobb hadseregben pedig sarki, sivatagi, trópusi gyakorlatokkal is „színesítik” a túlélő kiképzést.

A jegyzet elsősorban magyarországi és közép-európai viszonyokra íródott, de az elsajátított ismeretek alapot adnak a külföldi missziókban, nemegyszer szélsőséges időjárási viszonyok között szolgáló magyar katonáknak is.

A katonai túlélés sajátosságai miatt a polgári életben kapható túlélő könyvek csak részben használhatók. A fogolytáborból való szökés, üldöző ellenség megsemmisítése, vagy pl. a rendszeresített katonai felszerelések szükséghelyzetben történő felhasználása, mind-mind speciális ismeretet igényel. További sajátossága a katonai túlélő jegyzetnek az is, hogy tereptani ismereteket csak minimálisan tartalmaz, mivel minden katona kapott ilyen kiképzést. A túlélés során viszont a mozgások döntő többsége éjjel történik, ezért csupán az éjszakai tájékozódáshoz találunk néhány kiegészítést.

A jegyzet tartalma többnyire háborús tapasztalatokon alapul. Ahogy a háború is könyörtelen tud lenni, így az ott alkalmazott módszerek is gyakran brutálisnak, horrorisztikusnak tűnek. A „nyuszinak” az elkészítését sokan már viszolyogva olvassák, a giliszta, sündisznó, pláne az „aranyos mókuska” leölését, megevését már barbár, elképzelhetetlen dolognak tartják. Ezen és hasonló „barbár” ismereteknek sok katona köszönheti már az életben maradását.

Az ilyen jellegű tapasztalatokat a háborúban vérrel írták. A brit katonai túlélő szabályzat erről így fogalmaz: „Mindig a finnyás, válogatós katonák halnak meg először!”

A csapdakészítés, orvhalászat számos megismert módja is csak háborús helyzetben használható, de elsajátítását már békében be kell gyakorolni hasonlóan, mint pl. az őr megsemmisítését, stb.

Természetesen a jegyzet nem a védett állataink irtására ösztönöz, de a tankönyvből elsajátított ismeretek a katonák harcképességének megőrzését, életben maradását szolgálják.

A könyv terjedelménél fogva sem törekedhet a nagyon részletes ismeretek bemutatására (pl. az összes ehető és mérgező gombák, növények, ismertetése,). Így csak a leggyakrabban előforduló növények, állatok gyűjtésével, elejtésével találkozhatunk. A leírások elsősorban a gyakorlati tevékenység segítésére készültek. Tehát leggyakrabban a katonák által a terepen jól hasznosítható ismeretekről kaphatunk részletes tájékoztatást, míg a kevésbé bevált módszerekről már kevesebb szó esik a jegyzetben.

A túlélő jegyzet elsősorban háborús helyzetekben történő használatra íródott. Így a fogyasztható növények, állatok elkészítése, vagy a szükségeszközzel végzett vízszűrési módok nem adnak teljes biztonságot, csak megsokszorozzák az életben maradási esélyt. Az elejtett vadállatok, hüllők gyakran bélférgekkel, élősködőkkel, mérges váladékokkal stb. rendelkeznek, ami megbetegedést okozhat. Még az olyan közismert állat, mint a ponty is rendelkezik ún. „keserű foggal”, vagy a bél, epehólyag kiszakadása még egy látszólag ehető állatnál is problémát okozhat. Itt lehetne említeni még a beteg állatokat is, amelyek az embere is komoly veszélyt jelentenek.

Összességében a könyvben leírt technikák túlélési – és nem szakácskönyvi (!) – receptek, háborús helyzetekre készültek, és elsősorban gyakorlati tapasztalatokat adnak át. Tehát kipróbálásuk kellő felkészültséggel, a körülmények, veszélyek alapos mérlegelésével történjen.

 

Tóth

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek