Elméleti művek – könyvek

TURCSÁNYI : A haditechnikai eszközök megbízhatóságának elméleti alapkérdései (előszó)

 

A megbízhatóság a haditechnikai eszközök minőségének egyik igen fontos összetevője. A megbízhatóság a technikai fejlődéssel egyre nagyobb jelentőségre tesz szert. Ennek egyik alapvető oka a mind összetettebb haditechnikai eszközrendszerek megjelenése, illetve ezek meghibásodásával együtt járó egyre nagyobb kockázat és veszteség.

A haditechnikai eszközök megbízhatóságának alapkérdései című jegyzet éppen azokat az elméleti alapismereteket törekszik rendszerbe foglalni és jól áttekinthetően bemutatni, amelyek eszközeink korszerű rendszerbenntartásához, megbízható üzemeléséhez és fenntartásához a közeljövőben már nem nélkülözhetőek.

A jegyzet részletesebben tárgyalja a megbízhatóság matematikai alapjait, elméleti alapkérdéseit, valamint az elemek és rendszerek megbízhatóságát. Tömörebben ír le néhány alkalmazás szemszögéből jelentős kérdést, amelyek a tömegkiszolgálási elmélet és a matematikai statisztika alkalmazási lehetőségeit mutatják be. Az utolsó fejezet több módszert is tárgyal a tartalék alkatrész szükséglet egzakt meghatározására.

A tananyag összekapcsolja az elméleti alapkérdéseket és azok alkalmazását. Az utóbbit egy-egy kidolgozott példa bemutatásával valósítja meg.

A kidolgozás alapvetően a középiskolai matematikai tananyag ismeretére és a katonai főiskolai matematika elemeire épít. Egyes kérdésekben – a könnyebb felhasználhatóság érdekében – ismétli azokat.

Bővebb gyakorlási lehetőséget A haditechnikai eszközök meghízhatóságának elméleti alapkérdései (alkalmazások) című jegyzet biztosít, amely részletesen, lépésenként végigvezeti az olvasót az elmélettől a megoldásig és a számításokhoz szükséges táblázatokat is magába foglalja. Ez a jegyzet néhány korszerű, számítógépes megoldási lehetőséget is bemutat.

Tisztelt Hallgatónk!

A tananyag megkívánja az elmélyült tanulmányozást, a matematika több fejezetének felelevenítését és átismétlését. A kidolgozott mintapéldák és különösen az alkalmazásokat bemutató jegyzet (második kötet) lehetőséget biztosít az elmélet alaposabb megértéséhez és a tananyag önálló feldolgozásához. Ehhez kívánok Önöknek – a második kötet társszerzője Gyarmati József nevében is – kellő szorgalmat és sok sikert.

Budapest, 1999. január 12.

Dr. Turcsányi Károly mk. ezredes
tanszékvezető egyetemi tanár

 

Turcsányi

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek