Elméleti művek – könyvek

VÁNCSA : Az informatikai biztonság alapjai (bevezetés)

 

Az informatika területén világviszonylatban bekövetkezett fejlődés és hatása a mai magyar valóságra minden szakterületen, így a honvédelemben is új kihívások elé állítja a szakembereket. Minden lehetséges lépést meg kell tennünk, amelynek segítségével esélyünk lehet az informatika fejlődése mentén mutatkozó felgyorsuló nemzetközi versenyben való helytállásra. Az informatikai biztonság ebben a tekintetben különlegesen fontos szerepet játszik.

A számítógépek és a számítógépes adatok védelme egyre növekvő jelentőséggel bír, ennek megfelelően egyre nagyobb érdeklődés mutatkozik a számítógép-biztonság iránt. A védelem jelentősége lényegesen megnőtt a hálózatok megjelenésével, a védekezés összetettebbé és bonyolultabbá vált, a felhasználóknak ugyanakkor eddig nem ismert veszélyforrásokkal kell szembenézniük. Nehezíti a helyzet áttekintését, hogy tévhitek terjedtek el mind a veszélyforrásokról, mind a védekezési módokról.

Jelen jegyzet a ZMNE hallgatói számára készült azzal az igénnyel, hogy meghatározza azokat a fő feladatokat, amelyeknek végrehajtásával a honvédelmi területen a hallgatók leendő beosztásukban a jövőben elősegíthetik az informatikai biztonsági kialakítását.

A jegyzet iránymutatást kíván adni a honvédelmi szférában a szervezetek informatikusainak a kor színvonalán álló, az európai integrációs törekvéseinknek és nem utolsó sorban a NATO tagságunkból eredő követelményeknek megfelelő informatikai biztonság megvalósításához. Az anyag alkalmazható már működő rendszer elemzéséhez és szükség szerinti módosításához éppúgy, mint újonnan kialakításra kerülő informatikai rendszer biztonságának megteremtéséhez. A jegyzet egyes szakaszai külön foglalkoznak a menedzsmentre illetve az informatikai szakállományra háruló különböző feladatokkal, illetve azzal az ismeretanyaggal, amelynek ismeretében a feladatok megoldhatóak.

Áttekintjük a Magyar Honvédség szervezeteiben az informatikai erőforrás menedzsment feladatait az informatikai biztonság megteremtésében, valamint összefoglaljuk azokat az eljárásokat, amelyekre a szakállománynak egy szervezet1 informatikai biztonságának megvalósítása folyamatában szüksége van.


1 Szervezet alatt olyan katonai vagy nem katonai szervezetet értünk, ahol a Magyar Honvédség működési területén, illetve tágabb értelemben a honvédelemben felmerülő sajátos követelményeknek megfelelő informatikai rendszert kell működtetni.

 

Váncsa

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek