Elméleti művek – könyvek

VÁRHEGYI – MAKKAY : Az információs hadviselés alapjai (bevezető)

 

A ZMNE mindenkor fontos feladatának tartotta, hogy kutatói által a világtársadalom, a regionális társadalom és hazánk fejlődését és biztonságát, valamint a hadtudományt, benne a hadügyet érintő változásokat szorosan kövesse, azok tartalmi jegyeit gyorsan feltárja és a kutatómunka eredményeit a változásokkal kvázi időszinkronban, mielőbb beépítse az Egyetem oktatásába, vagyis átadandó tudásanyagába.

A XXI. század elején az emberi civilizációban és kultúrában, benne, a hadügyben is olyan mélyreható változások következnek be, amelyek gyökeresen megváltoztatják a társadalom anyagi-szellemi termelési és szolgáltatási módját. Belépünk az információs termelési korba, amely felváltja a hagyományos ipari termelési módot. Kialakul a fejlett tudásra és tudományra alapozott intenzív tudásgazdaság és intenzív tudástársadalom, közismert megnevezéssel az információs társadalom.

Mindezen változások maguk után vonják a biztonságkultúra kérdéseinek újszerű megközelítését, a fegyveres erők lehetőségeinek, alkalmazási módjainak, struktúrájának, vezetési és törzskultúrájának gyökeres megváltozását és az információs háború / információs hadviselés, valamint a vezetési hadviselés új fogalomrendszerének kialakulását.

Ezen változások lényegével, főbb jellemzőivel foglalkozik jelen egyetemi jegyzet, mely fogalmainak és tartalmának elsajátításával az egyetemi hallgatók olyan információk (tudásanyag) birtokába jutnak, amelyekkel sikeresen vehetik fel a versenyt a XXI. információs század információs hadviselési kihívásaival.

Az egyetemi jegyzet tartalmi felépítését a tartalomjegyzék szemlélteti. Az ellenőrző kérdések a fontos közölnivalók tartós rögzítésére szolgálnak. Az irodalomjegyzék lehetőséget kínál a témában való elmélyülésre, illetve lehetőséget nyújt a további célirányos kutatómunka folytatására. Az előadásvázlat gyűjtemény az előadások vetítet és elektronikus illusztrációinak nyomtatott változatát tartalmazza. A szöveges részben kifejtett összefüggések, lényeges axiómák (törvényszerűségek) kiemelésével, további magyarázatával, a közel sem „könnyű” mondanivalót igyekszik szemléletesebbé tenni.

Az egyetemi jegyzet igen sok új fogalmat tartalmaz. Ezek megismerését és elsajátítását nélkülözhetetlennek tartjuk a biztonságkultúra és a hadtudomány további fejlesztése érdekében. Jegyzetünk tartalmi mondanivalója ilyen strukturált formában újdonságnak számít a közép-kelet európai biztonság-kulturális térségben, és szinkronban van a legfejlettebb ipari országokban oktatásra kerülő hasonló tananyagokkal.

A jegyzet létrejöttében jelentős támogatást nyújtott a ZMNE Vezetés és Szervezéstudományi Kara, annak Elektronikai-hadviselés tanszéke, a Hadtudományi kar Hadászati tanszéke és a Doktori Iskola.

 

Várhegyi – Makkay

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Elméleti művek