Fegyverek, egyenruhák – könyvek

BALOGH : A „piros-fehér-piros” a Sárga-tengeren (előszó)

 

A hazai könyvkiadásban izgalmas és mindig várt esemény egy-egy új, magyar nyelven kiadott hajózási, hajózástörténeti könyv, szakmunka, vagy éppen album megjelenése. Annak ellenére, hogy az elmúlt években újra megjelentek ezek a magyar nyelvű könyvek a könyvesboltok polcain, mégis csak kevés könyv szól igazán a magyar közönséghez. A kötetekben feldolgozott témák ugyanis a magyar hajózásról jellemzően csak keveset vagy egyáltalán nem szólnak. Ezen a helyzeten változtat a Tudományos Ismeretterjesztő Társulat Hajózástörténeti és Hajómodellező Klub a „Hajózástörténeti füzetek” c. sorozatával, amely a klubtagok előadásait, illetve kutatásaik eredményét dolgozza fel a tervek szerint látványos és olvasmányos, ezzel együtt szakmailag pontos, helyes és részletes formában. A sorozatnak az Osztrák-Magyar Haditengerészettel foglalkozó kötetei a Hadtörténeti Intézet és Múzeum támogatásával jelennek meg, elsőként a KAISERIN ELISABETH cirkáló történetét bemutató album.

A kalandos sorsú hadihajó egyedi története a fiatalabb és az idősebb korosztály számára is érdekfeszítő olvasmány lehet. Ezzel a hajóval utazott Ferenc Ferdinánd világkörüli útjára 1892-ben. 1899-ben titkos gyarmatkereső küldetésen vett részt Kínában. 1900-ban ott volt a kínai bokszerlázadás leverésére alakult első Osztrák-Magyar Kelet-ázsiai Hajórajban és közreműködött az 1917-ig fennállt tiencsini osztrák-magyar gyarmat megalapításában, melynek védelmét attól kezdve a kétévente Kínába látogató osztrák-magyar hadihajók biztosították. Az első világháború kitörésekor is keleten tartózkodott és részt vett a csingtaui német gyarmat védelmében. A harcokban a cirkáló legénységéből 10 fő elesett, a hajót pedig a lőszerkészletek kimerülése után a saját legénysége süllyesztette el. A tengerészeket ezután Japánba vitték, ahol több hadifogolytáborban nyertek elhelyezést. A 308 osztrák-magyar hadifogolyból 56 magyar nemzetiségű volt.

Mindez idén 95 esztendeje történt. Fontos az emlékezés. „Az elődök tisztelete és emléküknek megbecsülése az alapja a családszeretetnek és egyszersmind a hazafiságnak is.” – írja Eszterházy Péter. Valóban: az ősökről, elődökről, jogelődökről való megemlékezés nélkül elképzelhetetlen jól működő társadalom, de az előzmények ismerete híján a jelen folyamatai sem érthetők, s a jövő alakítása is nehezebb. A kerek évfordulóra megjelent kötet csodálatosan és szépen végzi el a visszatekintés feladatát. Egyedi módon – és eddig Magyarországon még nem ismert teljességgel – dolgozza fel a harcokat és a japán hadifogság tényeit, élményeit számos korabeli és mai helyszíni felvétel, eredeti jelentés és korabeli magánlevél segítségével. Ráadásul nemcsak a Kínában vívott harcokat és a háborús eseményeket mutatja be, hanem a béke korszak flotta demonstrációit, béketeremtő manővereit, és nagy kalandjait, utazásait is feldolgozza a szerző.

Ezzel teszi teljessé ismereteinket, több korszakon átívelve bemutatva a hajó mellett egy intézmény, az egykori haditengerészet igazi életét is. A történetet gazdag képanyag, szerkezeti rajzok, térképek és a hajókon szolgált egykori magyar tengerészek visszaemlékezései teszik igazán élményszerűvé. Így hát, ennek felütését, olvasását, jó szívvel mindenkinek ajánlom, akit a hajózás, vagy a magyar hadtörténelem kicsit is érdekel. Készítőjének pedig őszinte köszönetet mondok, mert munkájával pótolhatatlanul fontos dokumentumot tett le a magyar hadtörténelem asztalára.

Dr Holló József altábornagy,
címzetes egyetemi tanár
a HM Hadtörténeti Intézet és
Múzeum főigazgatója.

 

Balogh

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Fegyverek, egyenruhák