BIRÓ – SEREMETYEFF-PAPP : Szűz Mária-ábrázolású katonai zászlók 1508–1945 (előszó)
Egy hiánypótló kiadványt tart a kezében a kedves Olvasó. A könyvet nagy szeretettel ajánlom nem csak a katonai témák iránt érdeklődőknek, hanem mindazoknak, akik fogékonyak a történelemre, a művészet- és vallástörténetre, és egy kevéssé ismert tudományterületre: a vexillológiára, vagyis zászlótanra. Jelenleg kevés az olyan, nyomtatott formában elérhető magyar nyelvű kiadvány, amely tudományos igénnyel a zászlótörténettel foglalkozik.
Biró Aurél és Seremetyeff-Papp János a Szűz Mária-ábrázolású katonai zászlók történetét dolgozták fel az 1508 és 1945 közötti időszakra vonatkozóan. A könyv első fele a magyarság és Szűz Mária közötti kapcsolat gyökereit, valamint az évszázadok során alakuló, formálódó szakrális elemeket mutatja be, míg a második részben konkrét példákon keresztül kap betekintést az olvasó a Szűz Mária-ábrázolású katonai zászlók történetébe. Ezek megírását hosszas kutatómunka előzte meg, a téma nagy precizitást igényelt a szerzőpárostól, akik lelkiismeretesen felkutatták és elemezték a szóban forgó katonai zászlókat és megfelelő történeti kontextusba helyezték azokat.
A kiadványt színes fotók teszik teljessé, hiszen a leírásokkal együtt így elevenednek meg igazán a mögöttünk nyugvó évszázadok.
Reider Mónika
gyűjteményvezető-főmuzeológus,
történész – HM HIM