Fegyverismeret : főiskolai tankönyv (bevezető)
1. kötet
Jegyzetünk nem típuskönyv! Terjedelmi korlátok és egyéb okok (szerzői jogvédelem, a reklám vádjának lehetősége, nyomdatechnikai korlátok, stb.) miatt nem vállalható a napjainkra már könyvtárnyira duzzadt, pazar kiállítású, gazdagon illusztrált, a legapróbb részletekre is kiterjedő típusismertetések szerepét.
Ezek az eredetileg világnyelveken megjelenő, igen drága kiadványok egyre inkább magyarul is elérhetők az érdeklődők számára, bár megjegyzendő, hogy az elfogadhatónál több fordítási hiba, szakszerűtlenség csúszik át a lektorátuson. Úgy tűnik, hogy túlzott igyekezet, sietős szerkesztői-, kiadói munka jellemzi ezt a területet.
Ugyanakkor az is tapasztalható a gombamód szaporodó fegyverkereskedésekben – melyek önzetlen szakértelmét, alapos hozzáértését és garanciáit – összességében létjogosultságát és társadalmi hasznosságát, szükségességét is meg lehetne kérdőjelezni – (tisztelet a meglévő kivételnek), hogy az általuk drága pénzen árusított fegyverekhez nem, vagy alig adnak kezelési utasításokat, használati útmutatókat.
Nyilvánvalóan nagy szükség lenne ezekre a kiadványokra, katalógusokra, prospektusokra – ha más ok miatt nem is – de biztonsági, kezelési, tárolási, karbantartási szempontok miatt biztosan.
Ez utóbbi feladatot sem vállalhatja fel a jegyzet, úgymint a különböző és nagyszámú működési elv gyakorlatban történő megvalósításának ismertetését.
Javaslom azonban a jegyzetek végén található irodalomjegyzék áttanulmányozását ahol szép számmal találhatóak az eddig érintett témákkal, foglalkozó szakkönyvek, folyóiratok, újságok, ismertetések és egyéb forrásmunkák.
Arra szorítkozom tehát, hogy néhány jellemző típust ismertesek, elsősorban a hozzáférhetőség alapján. Célunk csupán a figyelemfelkeltés és az érdeklődés kialakítása lehet.
[...]
• Köztudott, hogy a fegyver birtoklása, viselése óhatatlanul megváltoztatja a fegyverviselő személyiségét. Nem kell mindjárt rosszra gondolni, hiszen „csupán” arról van szó, hogy önbizalmat, magabiztosságot, úgymond hatalmat ad, ami jónéhány esetben kifejezetten előnyös is lehet.
• Veszélyes is lehet ez a jelenség akkor, ha a fegyveres munka jellege olyan, – és ez elég gyakori – hogy csak kevés választja el a törvénytelenségtől, netán a bűnözéstől. Sajnos erre is egyre több példa van.
• A fegyverviselés engedélyezése nagy felelősséget ró az ezzel foglalkozókra, úgymint az Országos Munka és Üzemegészségügyi Intézet Pszichológiai Osztályának dolgozóira. Korlátozottak a lehetőségeik. Felszereltségük nem teszi lehetővé a hatékony és megbízható vizsgálatokat. Nagy probléma, hogy nincs központi nyilvántartás.
• Nemcsak az a lényeg, hogy a jelölt kézkoordinációja, reflexe, fizikai erőnléte rendben legyen. Fontosabb a jó értelmi képesség, és ez bizony nem csupán az előírt érettségit, hanem az érettséget is jelenti. Alkalmazkodó képességet, intelligenciát kellene vizsgálni, de ez mind időigényes és nagyon költséges és jelenleg nem megoldott. Az alkalmassági vizsgálatot – az életkor függvényében – kettő - négy évenként meg kell ismételni, így most még nincsenek adatok arra vonatkozóan, hogy az esetleges személyiségváltozások milyen eredményt hoznak. Sajnos félő, hogy jó néhány fegyverviselő személyiségét negatív irányba befolyásolták az eltelt évek: Ez különösen igaz lehet a nem állami alkalmazottak esetében; ahol nagyobb a csábítás, és gyengébb a hivatali kontroll.
• Ma Magyarországon közel százezer embernek van fegyverviselési engedélye!
2. kötet
A tankönyv azon alapvető fegyvertechnikai eszközök bemutatására törekszik, amelyekkel a személy- és vagyonőri munka során találkozhatunk. Az egyes részek terjedelmesebb vagy csekélyebb kiterjedése a mindenkori szakirodalom elérhetőségének függvényében lett beállítva. Tehát kisebb helyet kaptak az egyébként bőséges magyar nyelvű anyaggal rendelkező fegyvertechnikai eszközök és bővebbet a nehezen hozzáférhető, többnyire idegen nyelvűek.
A bemutatott táblázatok, fegyverekről szóló adatok még a szakirodalomban is nemegyszer eltérőek, így a kérdéses esetekben mindenkor a hivatalos gyári katalógusok szolgálnak alapul.
A vizsgára való felkészülést segíti a nagy terjedelmű irodalomjegyzék is, amelyből lehetőség van egy-egy témában való részletesebb elmélyülésre is.
[...]
A fegyverként használható eszközök részletesebb ismertetése azért is indokolt, mert az utóbbi években a személy- és vagyonőrök ellen megkísérelt támadások jelentős részét ilyenekkel követék el.
A leírt elsősegély-nyújtási módok alapismerteket nyújtanak ahhoz, hogy a tanultakat egy adott esetben szakszerűen használjuk. Célszerű a felkészülés során az elsajátított fogásokat alaposan begyakorolni, hogy stresszhelyzetben se tévedjünk. A leírt lőkiképzési elveket, módszertani utasításokat csak irányelvként kell alapul. venni és mindenkor a helyi sajátosságokra, lehetőségekre ültessük át. Egyedül a biztonsági és környezetvédelmi rendszabályokat, valamint az érvényben lévő utasításokat kell mindig betű szerint betartani.