Fegyverek, egyenruhák – könyvek

UDOVECZ : 1848–1849 magyar katonáinak öltözete, felszerelése és fegyverzete (ajánló)

 

Az 1848–1849-es forradalom és szabadságharc ikonikus eleme a magyar hadtörténelemnek. Még a történelem iránt kevésbé fogékonyak előtt sem ismeretlen Petőfi, Kossuth, Bem vagy a 13 aradi vértanú neve. A honvédsereg dicsőséges tavaszi hadjárata minden korban példaképpen állítható a magyar katona elé. Nem meglepő, hogy a katonai hagyományőrzés egyik kiemelt területe 1848–1849 „újrajátszása”. A korszak hadseregéről sok könyv látott napvilágot, az egykorú naplók kiadásával a katonák hétköznapjait is felidézhetjük, azonban jóval kevesebbet tudunk az őket körülvevő tárgyi világról. Festmények, grafikák alapján ismerjük, miképp festett egy honvédgyalogos vagy egy huszár, de amikor arra kerül a sor, hogy valaki nekiállna ellátni magát korhű viselettel, akkor kezdődnek az igazi problémák. Hány centi magas a csákó? Milyen jelvény van rajta? Milyen az atillák mellzsinórja? Az ilyen kérdésekre sokszor nincs egyértelmű válasz. Azok a készítők sincsenek könnyű helyzetben, akik elvállalnak egy-egy ilyen munkát, hiszen nincs kéznél pontos szabásminta, kevés a fennmaradt eredeti tárgy, az ábrázolások pedig gyakran elnagyoltak.

A magyar katona-sorozatban – amelynek második részét tartja kezében az Olvasó – a szerző arra vállalkozott, hogy egy segédletet, kézikönyvet adjon az érdeklődő kezébe. A kötetből megtudhatjuk, milyen alapfelszereléssel kell rendelkeznie valakinek ahhoz, hogy „büszkén kiállhasson a csatatérre”. Célközönség továbbá a készítők csapata, hiszen egy ilyen összefoglaló birtokában sokkal könnyebb egy-egy darab megtervezése, kivitelezése.

A kötetben megjelennek a császári-királyi hadsereg egyenruhái is, tekintve, hogy a sorezredek katonái jobbára ezt viselték. A „régi” huszárezredek tagjai is fekete-sárga zsinóros dolmányban és mentében küzdötték végig a szabadságharcot, legfeljebb a csákójukra kötöttek vörös szalagot és tűztek nemzetiszín rózsát.

Elmondhatjuk: amennyire a forradalom és szabadságharc fénylő csillaga a magyar történelemnek, ugyanannyira sikertörténet hadseregének viselete is. A szerző ezt a viseleti kultúrát foglalja össze, elsősorban hagyományőrző szemmel. Munkája olyan kalauz, amelyből megismerhető e viseleti rendszer, útmutatása alapján elkészíthető az a ruházat, felszerelés és fegyverzet, amire egy hagyományőrzőnek szüksége van.

Dr. Baczoni Tamás

 

Udovecz

 


Vissza
Hadtörténeti Gyűjtemény
Vissza
Könyvek
Vissza
Fegyverek, egyenruhák