Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

BENE : A nyíregyházi huszárok (előszó)

 

Eltelt 26 év! Ismét huszártalálkozóra készülünk, immár a tizenötödikre. Kettős jubileumot is ülünk az idén, megtartjuk a XV. huszártalálkozót és emlékezünk arra is, hogy 20 éve áll Nyíregyháza egyik legszebb terén Magyar Huszár szobra.

Számvetésre késztet az elmúlt negyedszázad: mit tettünk ez idő alatt és mit viszünk tovább belőle! Mit tettünk a Magyar Huszár emlékének megőrzéséért, fenntartásáért. Büszkén nézhetünk vissza, hiszen azt a célt, melyet 1991-ben kitűztünk magunk elé, nevezetesen, hogy adjuk vissza a II. világháborúban harcolt magyar katonák, köztük a magyar huszárok becsületét – sikerült teljesítenünk! Ebben a munkában a Jósa András Múzeum mellett kiemelkedő szerepet töltött be az 1994-ben bejegyzett, a múzeum mellett működő Magyar Huszár Alapítvány, mely legfontosabb feladatának tekintette és tekinti ma is a legmagyarabb fegyvernem, a huszárság emlékének megőrzését és fenntartását. Ennek egyik ékes bizonyítéka, hogy az alapítvány segítségével jött létre az egykori nyíregyházi császári és királyi 14. huszárezred ruhájában pompázó, a huszárság legnemesebb hagyományait ápoló 14 tagú napkori huszárbandérium, illetve a magyar királyi 5. honvédhuszár ezred egyenruháját hordó nyíregyházi csapat.

További feladataink/vállalásaink közé tartoznak a huszár sírok, hősi emlékművek ápolása, gondozása, a háborúkban (elsősorban az I. és II. világháború) hősi halált halt huszárok nevének felkutatása, emlékük ápolása, a hadműveletek során keletkezett harctéri naplók, harctudósítások, a későbbi visszaemlékezések kiadása. Ebben a sorban eddig megjelentettük a nyíregyházi huszárok történetét (1991), a nyíregyházi 4. honvéd huszárezred 1941-es ukrajnai hadinaplóját (1993), Szabadhegÿ István alezredes, a 4/II. huszárosztály parancsnokának 1944-es naplóját (1995), Lázár Sándor főhadnagy szintén 1944-es naplóját, melyet hősi halála napjáig vezetett (1999). Tomka Emil huszár alezredes, a 2/I. huszárosztály parancsnokának harctéri naplóját 1944-ből, Lázár Sándor fő hadnagy 1941-es, ukrajnai fotóalbumát (2001), a II. világháborúban részt vett hivatásos és tartalékos huszártisztek életrajzi adatait tartalmazó huszárlexikont (2003, 2006), Lázár Károly testőr altábornagy visszaemlékezéseit (2007), Nyíregyháza katonaságának II. világháborús történetét (2016).

1991-ben az I. Nyíregyházi Huszártalálkozó tiszteletére állandó kiállítást rendeztünk a városban szolgált huszárok emlékére, melyet 2009-ben kibővítve, korszerű informatika rendszerekkel ellátva újra megnyitottunk.

Kétévente, a páratlan években, szervezzük a nyíregyházi huszártalálkozókat, 2017-ben a jubileumit, a XV-iket. Hálát adunk azokért az emberekért, az egykori nyíregyházi huszárokért, akikkel még találkozhattunk, s örülünk, hogy leszármazottaik is rendre velünk vannak.

Húsz éve, 1997-ben adományokból állítottuk fel az Országzászló téren A Magyar Huszár lovasszobrát, a II. világháborúban harcolt magyar huszárok hősi emlékművét, mely első, s mindezidáig az egyetlen az országban. Két évvel később a talapzat, szintén adományokból, két bronz domborművet is kapott. Legfrissebb tervünk az, hogy Varsóban emlékművet állítunk az 1944-ben ott harcolt, a lengyel ellenállóknak sok-sok segítséget nyújtó nyíregyházi huszárhadosztálynak.

Kezdeményezésünkre Nyíregyháza városa az egyik új lakótelepén hét utcát nevezett el Nyíregyházán szolgált híres huszárokról, kiknek bronz portréját 2005-ben az utcák találkozásánál kialakított Huszár Emlékkertben helyeztük el.

Huszáremlékek címmel füzetsorozatot indítottunk rövidebb leírások, visszaemlékezések közreadására. Napjainkban már a hatodik számnál járunk.

Nyíregyházán kívül konferenciákon, emlékkönyvekben, évkönyvekben emlékeztünk meg a magyar huszárról, Sárváron, Makón, Budapesten, Hajdúhadházon, Fehérgyarmaton, Tuzséron, Németországban Nyíregyháza testvérvárosában Iserlohnban, a lengyelországi testvérvárosban, Rzeszówban, majd Varsóban, a partiumi Szatmárnémetiben.

Zászlót adományoztunk a vitéz Mikecz Kálmán Huszár Hagyományőrző Bandériumnak, emlékkardot adtunk át a 20 éves Magyar Huszár és Lovas Hagyományőrző Társaságnak.

Munkánkat nem végezhettük volna, ha nem kapunk segítséget a volt nyíregyházi helyőrség, majd a debreceni 5. Bocskai István Lövészdandár parancsnokaitól, katonáitól, Magyarország honvédelmi minisztereitől, a Magyar Honvédség vezérkari főnökeitől, Szabolcs-Szatmár-Bereg Megye Közgyűlésének elnökeitől és Nyíregyháza Megyei Jogú Város polgármestereitől. Ezúton is megköszönjük támogatásukat, mint ahogy köszönetet mondunk a hagyományőrző huszárbandériumoknak és a Jósa András Múzeum igazgatóinak, minden munkatársának.

A legnagyobb köszönet azonban az egykori huszároknak és ma élő leszármazottaiknak jár, akik a személyes tárgyaikkal, emlékeikkel járultak hozzá a Jósa András Múzeum Huszárgyűjteményének gyarapításához, a Huszártalálkozókon való megjelenésükkel pedig erőt adnak ahhoz, hogy tovább folytassuk munkánkat. Hiszünk benne és reméljük, hogy nem hiába!

Nyíregyháza, 2017. augusztus 26.

Bene János

 

Katalógus Bene Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek