Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

Évkönyv, 2015 : [a Felderítők Társasága Egyesület kiadványa] (előszó)

 

DR. TÖMÖSVÁRY ZSIGMOND
NYÁ. DANDÁRTÁBORNOK

Tisztelt Bajtársak! Tagtársak!
Kedves Barátaim!

Nagy örömmel ajánlom figyelmetekbe a Felderítők Társasága Egyesület 2015. évi életét és tevékenységét bemutató Évkönyvünket.

Az eddigiekhez hasonlóan, jelen Évkönyvünk is bemutatja a tárgyévben végzett munkánk valamennyi területét, szervezeti életünk fontosabb eseményeit, az Egyesületünk által szervezett rendezvényektől kezdve egészen az együttműködő partnereink által tartott olyan programokig, amelyeken valamilyen formában képviseltettük magunkat. Mindezek mellett, közreadjuk azokat az Egyesületünkkel kapcsolatos legfontosabb információkat is, amelyek bepillantást engednek a Felderítők Társasága Egyesület működésébe, tevékenységébe. Így a kiadvány tartalmazza az Egyesület új, civil törvény előírásainak megfelelően módosított Alapszabályát, tisztségviselőinek elérhetőségét és minden olyan adatot, ami fontos lehet Társaságunk tagjai és a Szervezetünk iránt érdeklődést tanúsító személyek számára.

Jelen Évkönyvünk 2015. januártól 2015. decemberig tartalmazza azokat a legfontosabb információkat, amelyek segítségével szeretnénk a külvilág számára is jól érzékelhetően bemutatni Egyesületünk életét, az Elnökség, a három Szekció (Tudományos, Polgári és Katonai Kapcsolatok, valamint Szociális) által végzett munkát, az együttműködő partnereinkkel közösen tartott rendezvényeket, mindazt a tevékenységet, amelyet az Alapszabályunkban, munkaterveinkben foglaltaknak megfelelően végeztünk.

A 2015-es év egyik kiemelt rendezvénye volt a Felderítők Napja alkalmából, immár hagyományosan, családtagok részvételével tartott hangulatos ünnepi megemlékezésünk. Ezúttal visszatértünk a régi közkedvelt színhelyünkre, a Stefánia Palotába. Az objektum éttermében tartott megemlékezésen 95 fő vett részt. Az ünnepi beszédet ezúttal Síkvölgyi László ny. alezredes tagtársunk tartotta. Rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Dezső Sándor dandártábornok, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgató-helyettese és Dr. Resperger István ezredes, a NKE Nemzetbiztonsági Intézetének igazgatója, valamint több magas beosztású tagtársunk, köztük Fucsku Sándor vezérőrnagy, a MH Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka és Dr. Habil. Boda József r. vezérőrnagy, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Kar dékánja, a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége Tanácsadó Testületének elnöke is.

Tudományos Szekciónk 2015-ben is igen sikeres rendezvénysorozatot szervezett a Biztonságpolitikai Klub keretében. Ebben az esztendőben összesen hat előadásra került sor, közülük hármat tagtársaink tartottak. A rendezvények sorát januárban Dr. Habil. Kis Benedek József egyetemi docens „2015 várható biztonságpolitikai eseményei, különös tekintettel a válságövezetekre” címmel nyitotta meg, majd márciusban az ÁNTSZ Nemzeti Biztonsági Laboratórium vezetője és munkatársa a nyugat-afrikai Ebola-járványról és annak biztonsági kockázatairól tájékoztattak bennünket. Áprilisban a Nemzetbiztonsági Szakszolgálat Kormányzati Eseménykezelő Központ munkatársai tartottak nagy érdeklődéssel kísért előadást a kiberbiztonság kérdéseiről. Májusban a migrációról hallgattunk meg tájékoztatót a Magyar Helsinki Bizottság menekültügyi programvezetőjétől. Szeptemberben ugyancsak tagtársunk, Balogh Péter mk. ezds., a NKE Felsővezetői Katonai Tanfolyam parancsnoka számolt be Afganisztánban szerzett tapasztalatairól. Decemberi, évzáró rendezvényünkön tagtársunk, Dr. Béres János vezérőrnagy, a KNBSZ főigazgató-helyettese volt a vendégünk, aki „A KNBSZ működésének négyéves tapasztalatai” címmel tartott őszinte hangvételű, nagy érdeklődéssel kísért előadást.

Egyesületünk ebben az esztendőben is fontos feladatának tekintette a felderítő szakma történetének kutatását, szakmai hagyományaink ápolását. Ennek jegyében szerveztük meg Prof. Dr. Szakály Sándor történész, a Veritas Történetkutató Intézet főigazgatójának a „2. vkf. osztály – Tanulmányok a magyar katonai hírszerzés és kémelhárítás történetéből 1918–1945.” c. könyvének bemutatóját, valamint tagtársunkkal, Török Árpád ny. ezredessel a könyvbemutatóval egybekötött szakmatörténeti beszélgetést. Itt említeném meg Somkutas Róbert tagtársunknak az „Álcaruhában – Fejezetek a hadműveleti-harcászati és csapatfelderítés történetéből 1945–2000” című kötetét is, valamint Torma Béla tagtársunk Wagner Péterrel közösen megjelentetett „Homokvihar Bagdadban” című könyvét, amely a magyar katonák szerepvállalását mutatja be az iraki válságkezelésben 1991–2011 között. Ugyancsak ehhez a témakörhöz tartozik Dr. Habil. Boda József vezérőrnagy tagtársunknak az „Ejtőernyősök, leventék, sorkötelesek és sportolók – a polgári ejtőernyőzés története Magyarországon” c. könyve is.

Egyesületünk képviselői az év során részt vettek együttműködő partnereink, valamint a honvédelem ügyét (hozzánk hasonlóan) támogató társadalmi szervezetek programjain. Egyebek között a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége, a Magyar Hadtudományi Társaság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézete, a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége, a Balassi Bálint Bajtársi Közhasznú Egyesület, a MATASZ és a Békefenntartók Bajtársi Egyesülete által szervezett konferenciákon és rendezvényeken. Mindezek döntő többsége nyomon követhető Évkönyvünkben. A különböző fórumokra kapott meghívások számának fokozatos bővülése arról tanúskodik, hogy 2015-ben is sikerült tovább erősíteni Egyesületünk elismertségét a hazai civil szervezetek körében, a társadalmi és tudományos közéletben. Ennek az elismertségnek tulajdonítjuk Társaságunk taglétszámának örvendetesen és folyamatos növekedését is.

Tevékenységünket gyorsan változó jogszabályi keretek között végeztük. Az új civil törvény arra kötelezett bennünket, hogy bizonyos területeken megújítsuk a működésünk kereteit rögzítő Alapszabályt, hogy megfelelhessünk a társadalmi szervezetek tevékenységét meghatározó jogszabályi követelményeknek.

Végezetül szeretném megköszönni az együttműködési készséget együttműködő partnereinknek, és külön is a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetésének. Köszönjük a részünkre nyújtott támogatást!

Bízom abban, hogy Egyesületünk tevékenységének új lendületet ad az a tény, hogy 2016-ban ünnepeljük megalakulásunk 10. évfordulóját! A jeles évfordulóról ünnepi emlékülésen és konferencián kívánunk megemlékezni, melynek során szeretnénk bemutatni a külvilágnak tagtársaink biztonságpolitikai és szakmatörténeti alkotói tevékenységének, valamint a hazai tudományos közéletben történt szerepvállalásának egy-egy szép eredményét is! , Őszintén remélem, hogy tagjaink közül minél többen vesznek részt programjainkon, erősítve ezzel összetartozásunkat, és tovább növelve Egyesületünk elismertségét és jó hírnevét.

2015. december

 

Katalógus Évkönyv, 2015 Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek