Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

Évkönyv, 2017 : [a Felderítők Társasága Egyesület kiadványa] (előszó)

 

DR. TÖMÖSVÁRY ZSIGMOND
NYÁ. DANDÁRTÁBORNOK

Tisztelt Bajtársak! Tagtársak!
Kedves Barátaim!

A korábbi évek gyakorlatának megfelelően ebben az esztendőben is nagy örömmel ajánlom figyelmetekbe a Felderítők Társasága Egyesület 2017. évi életét és tevékenységét bemutató Évkönyvünket.

Az eddigiekhez hasonlóan, jelen Évkönyvünk is bemutatja a tárgyévben végzett munkánk valamennyi területét, szervezeti életünk fontosabb eseményeit, az Egyesületünk által szervezett rendezvényektől kezdve egészen az együttműködő partnereink által tartott olyan programokig, amelyeken valamilyen formában képviseltettük magunkat. Mindezek mellett, közreadjuk azokat az Egyesületünkkel kapcsolatos legfontosabb információkat is, amelyek bepillantást engednek a Felderítők Társasága Egyesület működésébe, tevékenységébe. Így a kiadvány tartalmazza az Egyesület új, civil törvény előírásainak megfelelően módosított Alapszabályát, tisztségviselőinek elérhetőségét és minden olyan adatot, ami fontos lehet Társaságunk tagjai és a Szervezetünk iránt érdeklődést tanúsító személyek számára. A korábbi évek gyakorlatához képest újdonság erejével hatott, hogy a 2017. esztendőben két pályázatot is benyújtottunk és mindkét pályázatunk sikeres lett és ennek eredményeként tudtuk például megújítani a tagsági igazolványainkat, valamint beszerezni néhány, a szervezeti életünk működését segítő technikai eszközt.

Jelen Évkönyvünk 2017. januártól 2017. decemberig tartalmazza azokat a legfontosabb információkat, amelyek segítségével szeretnénk a külvilág számára is jól érzékelhetően bemutatni Egyesületünk életét, az Elnökség, a három Szekció (Tudományos, Polgári és Katonai Kapcsolatok, valamint Szociális) által végzett munkát, az együttműködő partnereinkkel közösen tartott rendezvényeket, mindazt a tevékenységet, amelyet az Alapszabályunkban, munkaterveinkben foglaltaknak megfelelően végeztünk.

A 2017-es év egyik kiemelt rendezvénye volta Felderítők Napja alkalmából, immár hagyományosan, a családtagok részvételével tartott hangulatos ünnepi megemlékezésünk. Rendezvényünket az elmúlt évek gyakorlatának megfelelően a Stefánia Palota éttermében tartottuk, amelyen 98 fő vett részt. Az ünnepi beszédet ezúttal Dr. Munkácsi József nyugállományú ezredes bajtársunk tartotta. Rendezvényünket megtisztelte jelenlétével Dezső Sándor vezérőrnagy, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgató-helyettese és Pollák Frigyes ezredes, humán igazgató.

Tudományos Szekciónk 2017-ben is szervezeti életünk motorja volt és igen sikeres rendezvénysorozatot szervezett a Biztonságpolitikai Klub keretében.

A Szekció 2017-ben négy klub-rendezvényt (ezen belül két könyvbemutatót), valamint két látogatást szervezett.

Januári, évnyitó klubnapunkon tagtársunk, Dr. Horváth Pál ny. dandártábornok tartott előadást „Hírszerző műveletek és migráció a Közel-Keleten és Észak-Afrikában” címmel.

Februári klub-rendezvényünk előadója Dr. Jeszenszky Géza nagykövet volt, aki „Fenyegeti-e Európát egy új 1914 és 1939?” címmel tartott előadást nagy érdeklődés mellett. Márciusi, rendezvényünk témájaként a radikalizmus, a dzsihadizmus és a terrorizmus kérdéskörét választottuk. A rendezvényen tagtársunk, Dr. habil. Kis-Benedek József ny. ezredes tartott előadást a 2016 őszén (azonos címmel), megjelent könyve alapján. Májusi klub-napunk előadója Prof. Dr. Gyarmati István nagykövet, címzetes egyetemi tanár volt. Előadása a „Biztonságpolitikáról, tabuk nélkül” címet kapta. Az év során szervezett klub-rendezvényeinket tagjaink részéről folyamatos érdeklődés kísérte. Klub-napjainkat rendszeresen 25–40 fő látogatta.

Látogatásaink során áprilisban a nemzetközi viszonylatban is jelentős budapesti Zászlómúzeumot kerestük fel. A Gabrovszky Gábor tagtársunk segítségével körültekintően és igényesen megszervezett, kétórás program során egyesületünk tagjait Balogh László úr, a magángyűjtemény tulajdonosa köszöntötte, aki előadásában, részletesen ismertette a 2017 októberében 22 éves fennállását ünneplő múzeum történetét, fejlődésének egyes szakaszait, hazai és nemzetközi kapcsolatrendszerét, majd bemutatta a múzeum állandó és időszakos kiállítását.

Októberben Lévay Gábor tagtársunk koordinálásával a Magyar Honvédség Geoinformációs Szolgálatához látogattunk. A Magyar Katonai Térképészet Szakmatörténeti Múzeumának megtekintését követően, tartalmas vezetői tájékoztatókat hallgattunk meg a szolgálat három fő szakmai területéről (meteorológiai támogatás, katonai térképészet, szabályzatkiadás). A látogatásokon 14–16 fő vett részt.

Egyesületünk ebben az esztendőben is fontos feladatának tekintette a katonai felderítés történetének kutatását, szakmai hagyományaink ápolását. Ennek során – Alapszabályunkban rögzítetteknek megfelelően – több tagtársunk is elismerésre méltó tevékenységet fejtett ki a szakmatörténet kutatása, feltárása és a jövő nemzedék számára történő dokumentálása terén. Ennek egyik kiemelkedő példája volt Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornoknak, „A hagymakupolák árnyékában” c. könyve, amelyet a Zrínyi Kiadó jelentetett meg 2017 karácsonyára.

Egyesületünk képviselői az év során részt vettek együttműködő partnereink, valamint a hozzánk hasonlóan a honvédelem ügyét támogató társadalmi szervezetek programjain. Egyebek között a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége, a Magyar Hadtudományi Társaság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézete, a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége, a Balassi Bálint Bajtársi Közhasznú Egyesület, a MATASZ és a Békefenntartók Bajtársi Egyesülete által szervezett konferenciákon és rendezvényeken. Mindezek döntő többsége nyomon követhető Évkönyvünkben. A különböző fórumokra kapott meghívások számának fokozatos bővülése arról tanúskodik, hogy 2017-ben is sikerült tovább erősíteni Egyesületünk elismertségét a hazai civil szervezetek körében, a társadalmi és tudományos közéletben. Ennek az elismertségnek tulajdonítjuk Társaságunk taglétszámának folyamatos növekedését is.

Tevékenységünket folyamatosan változó jogszabályi keretek között végeztük. Az új civil törvény arra kötelezett bennünket, hogy bizonyos területeken megújítsuk a működésünk kereteit rögzítő Alapszabályt, hogy megfelelhessünk a társadalmi szervezetek tevékenységét meghatározó jogszabályi követelményeknek.

Végezetül szeretném megköszönni az együttműködési készséget együttműködő partnereinknek, és külön is a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetésének a részünkre nyújtott támogatást.

Bízom abban, hogy Egyesületünk tevékenységének új lendületet ad az a tény, hogy 2018-ban ünnepeljük az önálló magyar katonai felderítés/hírszerzés és kémelhárítás létrejöttének 100. évfordulóját. A jeles évfordulóról külön konferencián kívánunk megemlékezni, melynek során szeretnénk bemutatni a külvilágnak tagtársaink szakmatörténeti tevékenységének, valamint a hazai tudományos közéletben történt szerepvállalásának egy–egy szép eredményét is! Őszintén remélem, hogy tagjaink közül minél többen vesznek részt programjainkon, erősítve ezzel összetartozásunkat, Társaságunk elismertségét és jó hírnevét.

2017. december

 

Katalógus Évkönyv, 2017 Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek