Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

Évkönyv, 2018 : [a Felderítők Társasága Egyesület kiadványa] (előszó)

 

DR. TÖMÖSVÁRY ZSIGMOND
NYÁ. DANDÁRTÁBORNOK

Tisztelt Bajtársak, Tagtársaim!
Kedves Barátaim!

Nagy örömmel ajánlom figyelmetekbe a Felderítők Társasága Egyesület 2018. évi életét és tevékenységét bemutató Évkönyvünket.

Egyesületünk életében különleges jelentőségű a mögöttünk hagyott esztendő. 2018-ban emlékeztünk meg ugyanis – együttműködő partnereinkkel közösen – az önálló magyar katonai hírszerzés és elhárítás létrejötte 100. évfordulójáról. Amint azt évkönyvünket lapozgatva érzékelni fogjátok, az esztendő szinte valamennyi rendezvényét a centenáriumi évforduló jegyében szerveztük. Igyekeztünk méltó módon megemlékezni elődeink és részben tagjaink által is végzett munkáról, hiszen bajtársaink döntő hányada nagy felelősséggel végzett szakmai munkájával maga is hozzájárult a száz esztendő második felének eseményeihez és szakmai sikereihez.

Az eddigiekhez hasonlóan jelen Évkönyvünk is bemutatja a tárgyévben végzett munkánk valamennyi területét, szervezeti életünk fontosabb eseményeitől kezdve az Egyesületünk által szervezett rendezvényeken át együttműködő partnereink által tartott olyan programokig, amelyeken valamilyen formában képviseltettük magunkat. Mindezek mellett közreadjuk azokat az Egyesületünkkel kapcsolatos legfontosabb információkat is, amelyek bepillantást engednek a Felderítők Társasága Egyesület működésébe, tevékenységébe. Így a kiadvány tartalmazza az Egyesület új, civil törvény előírásainak megfelelően módosított Alapszabályát és a 2016/679EU rendelet, valamint a 2011. évi CXII. törvény előírásaival összhangban elkészített adatkezelési és adatvédelmi szabályzatot, továbbá Egyesületünk tisztségviselőinek elérhetőségét és minden olyan információt, ami fontos lehet Egyesületünk tagjai és a szervezetünk iránt érdeklődő személyek számára.

Ugyan egész évi munkánkat a fenti jeles évforduló jegyében szerveztük, mégis kiemelem rendezvényeink sorából a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Ludovika kampuszának kápolnájában a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat Tudományos Tanácsával együttműködve 2018. május 10-én szervezett ünnepi szakmatörténeti konferenciánkat és a hozzá kapcsolódó kiállítást.

A jubileumi rendezvény fővédnöki tisztét Dr. Simicskó István honvédelmi miniszter vállalta, míg védnökei Kovács József altábornagy, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója, Prof. Dr. Patyi András, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem rektora és Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornok, a Felderítők Társasága Egyesület elnöke voltak. A konferencia programjának összeállítása és az előadók kiválasztása során arra törekedtünk, hogy az egynapos rendezvény szűkös időkeretei között átfogó áttekintést adjunk a szakma történetének 100 esztendejéről. Egy-egy történelmi időszakot neves történész vagy az adott időszakban felelős vezetőként szolgált szakember mutatott be, hiteles képet nyújtva a hallgatóság számára. Az előzetes várakozást meghaladó érdeklődés kísérte konferenciánkat, a rendezvényen mintegy 240 fő vett részt. A konferencia szüneteiben a résztvevők megtekinthették a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat által elkészített, az önálló magyar katonai hírszerzés és elhárítás száz esztendejét bemutató nagyszerű kiállítást, valamint a vitrinekben elhelyezett, a szakmai munka legnagyobb elismerését jelentő Koncz Márton- és Hajnik Pál-díjakat, Egyesületünk kiadványait, a tagjaink és a KNBSZ munkatársai által írott könyveket, valamint az asztalokon kiállított technikai eszközöket. A konferencia előadásainak szerkesztett változata a Felderítő Szemle 2018/2. számában jelent meg.

Évkönyvünk tartalmazza a jubileumi évforduló kapcsán megjelent, tagjaink által vagy támogatásával készült szakmatörténeti vagy szakmai kiadványok bemutatását is. Ezek sorából külön is szeretném kiemelni – a Tudományos Szekció vezetőjének javaslatára és az Elnökség felhívására – a tagjaink által készített „Az én felderítő történetem” c. kiadványt. A KNBSZ Tudományos Tanácsa támogatásával megjelentetett kötet 14 szerzőtől tizennégy írást tartalmaz. Örülünk annak, hogy felhívásunkkal két, Egyesületünkben tagsággal nem rendelkező felderítő-, illetve elhárító kollégát is sikerült megszólítanunk. A 14 történet különböző terjedelmű, jellegű, hangvételű és stílusú írás. Valamennyi közös jellemzője azonban a szakmaszeretet, a hivatás iránti elkötelezettség és a bajtársiasság fontosságának hangsúlyozása.

A 2018-as év másik kiemelt rendezvénye volt a Felderítők Napja alkalmából immár hagyományosan szervezett, hangulatos ünnepi megemlékezésünk. A Stefánia Palota Gróf Eszterházy Mihály termében tartott megemlékezésen 94 fő vett részt. Az ünnepi beszédet Morber Ferenc ny. altábornagy, Egyesületünk alapító tagja, a MK Katonai Felderítő Hivatal egykori főigazgatója tartotta. Ezt követően Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornok tájékoztatta a megjelenteket a Felderítők Társasága Egyesület 2018. évi tevékenységének fontosabb eseményeiről, különös tekintettel a centenáriumi évfordulóra. A rendezvényen – hagyományainkhoz híven – nagy számban vettek részt családtagok is. Az ünnepi eseményt jelenlétével megtisztelte Dr. Béres János altábornagy, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat főigazgatója, aki a KNBSZ vezetése nevében köszöntötte a megjelenteket. Méltatta az Egyesület színvonalas tevékenységét, majd rövid tájékoztatást adott a Szolgálatnál bekövetkezett fontosabb változásokról. Végül elismeréseket adott át a Felderítők Társasága Egyesület szakmai tevékenységet segítő munkájában kiemelkedő teljesítményt nyújtott tagjainknak. Az ünnepségen a KNBSZ képviseletében részt vett Páncél Krisztián ezredes humán igazgató is.

Tudományos Szekciónk 2018-ban is szervezeti életünk motorja volt, és igen sikeres rendezvénysorozatot szervezett. A Szekció két konferenciát, három klubrendezvényt (ezen belül egy könyvbemutatót), valamint egy látogatást szervezett az év során. Az egyik konferenciáról már említést tettem. Második konferenciánkra 2018. november 8-án, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Karának előadótermében került sor. A rendezvény „1968 ötven és távlatából, elhárítók, felderítők, határőrök, honvédek, munkásőrök, rendőrök” címet viselte, fő szervezője Dr. Boda József ny. nb. vezérőrnagy volt. Társszervezőként a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hadtudományi és Honvédtisztképző Kara, a Nemzetbiztonsági Intézet Polgári Nemzetbiztonsági Tanszéke, valamint Egyesületünk vett részt.

A plenáris ülés első előadását Prof. Dr. Szabó Miklós ny. altábornagy, akadémikus tartotta, aki hiteles dokumentumok feldolgozásán alapuló érdekfeszítő előadásában elemezte a csehszlovákiai bevonulás kül- és katonapolitikai körülményeit. A plenáris ülést Egyesületünk elnökének, Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornoknak az előadása zárta, aki a katonai felderítés és hírszerzés működésének kérdéseit elemezte a katonai műveletben.

A konferencia Felderítő Szekciójában Somkutas Róbert ny. alezredes, Szabari Ferenc ny. alezredes és Ripcse László ny. ezredes a katonai események dokumentumokon és személyes élményeken alapuló felderítő, míg Jagadics Péter ny. ezredes (nemrég megjelent könyve alapján) annak elhárítói aspektusait elemezte. A szekcióülésen elhangzott információk jól egészítették ki és tették még érthetőbbé a plenáris ülésen elhangzottakat.

A három szekció munkáját plenáris ülésen a szekcióvezetők összegezték. A konferencia eredményeit Dr. Boda József ny. nb. vezérőrnagy vonta meg. A konferencián közel 100 fő, míg a Felderítő Szekció munkájában 40–45 fő vett részt. Egyesületünket 15 fő képviselte.

Első klubnapunkat január 18-án – a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Hungária körúti Kampuszának dísztermében – a Zrínyi Kiadóval közösen szerveztük. A rendezvényen Dr. Tömösváry Zsigmond ny. dandártábornok „A hagymakupolák árnyékában – Egy katonadiplomata visszaemlékezései” című könyve bemutatására került sor. A könyvet a Zrínyi Kiadó vezetője, Dr. Isaszegi János ny. vezérőrnagy méltatta, majd a képanyaggal gazdagon illusztrált, 392 oldalas kiadványt Dr. Béres János vezérőrnagy, a KNBSZ főigazgató-helyettese mutatta be. A rendezvényen összesen 228 fő vett részt, Egyesületünk tagjai közül 54 fő volt jelen. Második, április 26-i klubrendezvényünk előadója tagtársunk, Dr. Magyar Sándor ezredes, a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezető munkatársa volt, aki „IT fenyegetések és az informatikai biztonságtudatosság kapcsolata” címmel tartott nagy érdeklődéssel kísért előadást, amelyen 25 fő vett részt. Harmadik klubrendezvényünket szeptember 27-én tartottuk 33 fős hallgatóság részvételével. Ekkor tagtársunk, Gál Emil ny. ezredes, Egyesületünk elnökségi tagja tartott előadást „Felderítőből magánnyomozó – avagy a magánnyomozás egy volt felderítő szemével” címmel, nagy érdeklődés mellett. A Szekció 2018. július 10-én látogatást szervezett a Budapesti Fegyház és Börtönbe (1108 Budapest, Kozma utca 13.). A program során tájékoztatót kaptunk a Fegyház és Börtön nagybani szervezetéről, működéséről, a fogvatartottak foglalkoztatásáról, életéről.

A fentieken túl a Szekció segítette a Felderítő Szemle, valamint az Egyesületünk kiadványainak szakmai tartalommal történő megtöltését.

Egyesületünk képviselői az év során részt vettek együttműködő partnereink, valamint a hozzánk hasonlóan a honvédelem ügyét támogató társadalmi szervezetek programjain. Egyebek között a Magyar Ejtőernyősök Bajtársi Szövetsége, a Magyar Hadtudományi Társaság, a Nemzeti Közszolgálati Egyetem Nemzetbiztonsági Intézete, a Szemere Bertalan Magyar Rendvédelem-történeti Tudományos Társaság, a Gazdálkodási és Tudományos Társaságok Szövetsége, a Balassi Bálint Bajtársi Közhasznú Egyesület, a MATASZ és a Békefenntartók Bajtársi Egyesülete által szervezett konferenciákon és rendezvényeken. Mindezek döntő többsége nyomon követhető Évkönyvünkben. A különböző fórumokra kapott meghívások számának fokozatos bővülése arról tanúskodik, hogy 2018-ban is sikerült tovább erősíteni Egyesületünk elismertségét a hazai civil szervezetek körében, továbbá a társadalmi és tudományos közéletben. Ennek az elismertségnek tulajdonítjuk Társaságunk taglétszámának folyamatos növekedését is.

Örömmel jelenthetem, hogy – az elmúlt évihez hasonlóan – 2018-ban is két sikeres pályázatot nyújtottunk be, és ennek eredményeként tovább javultak működésünk anyagi feltételei.

Idei évkönyvünkbe új elemként került be az év során a KNBSZ, Egyesületünk, valamint tagjaink által megjelentetett könyvek, kiadványok ismertetője, illetve az Örökös Tiszteletbeli Tagok, valamint a 2018-ban eltávozott tagjaink névsora.

Végezetül szeretném megköszönni tagjaink aktív részvételét programjainkon, az együttműködési készséget együttműködő partnereinknek, és külön is a Katonai Nemzetbiztonsági Szolgálat vezetésének a részünkre nyújtott támogatást.

Az előttünk álló esztendő ismét a jubileumi évfordulók éve lesz, hiszen 2019-ben emlékezünk meg a NATO megalakulásának 70., valamint hazánk Szervezethez történt csatlakozásának 20. évfordulójáról. E két évfordulóhoz kapcsolódóan számos rendezvényt szervezünk, illetve részt veszünk az együttműködő partnereink által szervezett rendezvényeken. Mindehhez számítunk tagjaink cselekvő támogatására.

Budapest, 2018. december

 

Katalógus Évkönyv, 2018 Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek