Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

HÖFLINGER – SZABÓ : A Magyar Néphadsereg 69. harckocsiezred története : Tata, Nagyatád (ajánló)

 

Egy magyar katonai alakulat történetét ismerhetjük meg ebből a könyvből, az MN 69. harckocsiezred történetét. Egy katonai egységről szól ez a kötet; adatokat, dokumentumokat, parancsokat, katonai szakkifejezéseket, alegységeket, rendfokozatokat, eseményeket tartalmaz. De ennél sokkal többről szól.

A legendás 69. harckocsiezred a Magyar Néphadsereg egy fontos szerepet betöltő, katonai kultúrát teremtő egysége volt. Kiképzési, feladat-ellátási, szervezeti és vezetési eredményei példamutatóak voltak, és ma is értéket képviselnek. Az ezred 26 éves története a kiképzésekről, gyakorlatokról, ellenőrzésekről, feladatokról, szemlékről szól. Az évek során, a hivatásos katonák munkája nyomán tekintélye, jó híre, nimbusza lett az MN 69. harckocsiezrednek. Ehhez hivatástudat, hozzáértés, férfias helytállás és sok munka kellett.

Tényszerű, tárgyilagos, tudományos igényű; ugyanakkor az alakulathoz és Nagyatádhoz való kötődést kifejező írást olvashatnak az érdeklődők. Benne van az egység eredményeire való büszkeség, a katonás önérzet és a nehéz, válságos helyzetek keserűsége. Nincs, nem lehet benne a mindennapok munkájának, rendjének; az ügyeletek, az ünnepek, a problémák, a kiképzések, a gyakorlatok sok-sok nehézsége és öröme. Akik mindennek részesei voltak, azoknak a sorsa összefonódott az ezred életével. Erős kötődés ez – egy életre szól. Aki harckocsizó volt, az az is maradt, aki Nagyatádon szolgált, az nem felejti el ezt a várost.

Mi sem felejtjük el a katonákat, nem felejtjük el a harckocsiezredet, az ott szolgálókat. Nagyatád együtt élt a katonákkal, a katonák együtt éltek a várossal. Lakóhelyünk sokat kapott a katonaságtól, erősödött általa. Most ezt az alkalmat is megragadva köszönöm meg a Nagyatádon szolgálatot teljesítőknek; parancsnokoknak, hivatásos állományúaknak, katonáknak mindazt, amivel az évek során segítették városunk fejlődését.

Nagyrabecsülésemet és köszönetemet fejezem ki e könyv íróinak, összeállítóinak: dr. Höflinger József nyugállományú ezredesnek és Szabó János nyugállományú ezredesnek munkájukért. A Magyar Néphadsereg történetének egy fontos fejezetét, Nagyatád város történetének egy jelentős időszakát írták meg. Szép és maradandó emléket állítottak a Nagyatádon állomásozó MN 69. harckocsiezrednek. Ezzel a kötettel tisztelgünk az ezred parancsnoki és személyi állománya előtt is.

Nagyatád katonaváros volt és az is marad. Örömmel és büszkén emlékezünk azokra az évtizedekre, amikor katonaság állomásozott itt. A hivatástudatnak, az elkötelezettségnek, az összetartásnak máig ható ereje van. Mi, Nagyatádon élő nyugállományú és aktív katonák, az elkötelezett civilek őrizzük a katonaváros hagyományait, őrizzük a „helyőrséget”, őrizzük a történelmünket. A katonaság, az MN 69. harckocsiezred bennünk él tovább.

Köszönöm, katonák!
Köszönöm, harckocsizók!

Nagyatád, 2018. május

Ormai István
polgármester

 

Katalógus Höflinger – Szabó Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek