Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

HORVÁTH – TULIPÁN : Keresztutak : Magyar Néphadsereg 1956 (ajánló)

 

A kötet címe – Keresztutak. Magyar Néphadsereg 1956 – talán mindennél szemléletesebben fejezi ki a forradalom és szabadságharc valamennyi pillanatában tetten érhető sokszínűséget, az egyéni törekvések, a felkínált lehetőségek és kényszermegoldások – a választható utak és az e gymást keresztező kényszerpályák – gazdagságát.

Az elmúlt évtizedben az 1956-os forradalom és szabadságharc történetével kapcsolatban megjelentetett értékes tudományos munkáknak, könyveknek és tanulmányoknak köszönhetően a korábbiaknál jóval árnyaltabb képpel rendelkezünk többek között a magyar erőszakszervezetekről és nem utolsósorban a „civil” felkelő-szabadságharcos csoportokról és a nemzetőrségről is. Az 1996 előttihez képest sokkal többet tudhatunk meg a forradalom leverésében kulcsszerepet játszó szovjet csapatok tevékenységéről is.

Ebben a munkában a szerzők, Horváth Miklós hadtörténész és Tulipán Éva történész többek között választ keresnek a következő kérdésekre:

A Magyar Néphadsereg milyen szerepet játszott az 1956-os forradalom időszakában?

A hadsereg mennyiben volt eszköze, illetve áldozata a társadalom nagy tömegeit érintő és sújtó erőszaknak, a megtorlásnak?

A Magyar Néphadsereg mekkora veszteséget szenvedett el a forradalom alatt és azt követően?

A nemzeti emlékezet szempontjából is kiemelkedő jelentőségű katonai veszteségek feltárása. A kutatások elvégzése során a szerzőket nem az vezetette, hogy kiderítsék, ki melyik oldalán harcolt a barikádnak, de a közreadott adatok alapján és a szerzők kiegészítő, részben értékelő és elemző tanulmányai segítségével több, már-már meggyökeresedett ismeret, állítás módosítható, kiegészíthető vagy cáfolható.

A szerzők megállapítása szerint a politikai és katonai vezetés helytelen döntéseiben, majd bénultságában, a hadsereg működésének öntörvényeiben, valamint – az esetek egy részében bűnös – emberi mulasztásokban és felelőtlenségben keresendők azok az okok, melyek következtében ez az életviszonyaiban is a néphez tartozó erő október 28-ig, a felkelés győzelméig nem vált a forradalom fegyveres erejévé, és november 4-e után nem válhatott a forradalom vívmányainak hatékony védelmezőjévé.

 

Katalógus Horváth – Tulipán Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek