Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

IVÁN : A magyar katonai repülés története : 1945–1956 (bevezető)

 

Tisztelt Olvasó!

1998 és 1999 években ünnepeltük az 1848/49-es magyar forradalom és szabadságharc 150. évfordulóját, ez alkalommal a 150 éves Magyar Honvédséget is. Erről a Honvédelmi Minisztérium támogatásával számos visszaemlékezés, irodalmi és történelmi alkotás látott napvilágot az elmúlt években.

A Magyar Honvédség történetének elidegeníthetetlen, szerves részét képezi a magyar katonai repülés története is. Ennek a történetét tudományos megalapozottsággal a hadtörténészek a kezdetektől 1945-ig bezárólag már feldolgozták. Elégséges utalni a dr. Szabó Miklós tollából megjelent, a Magyar Királyi Honvéd Légierő történetét feldolgozó könyvére. Ugyanakkor ez nem mondható el a második világháború utáni magyar katonai repülés történetéről.

Jelen kiadvány megjelenéséig a katonai repülés történetét 1945 és 1956 között átfogóan, tudományos megalapozottsággal még senki nem dolgozta fel. Jelentek meg cikkek erről az időszakról, de csak vázlatosan, ismeretterjesztő jelleggel, támaszkodva forrásként a jelen kiadványra is.

A tárgyalt időszakban a magyar katonai repülés a bekövetkezett kudarcok ellenére is hatalmasat fejlődött. Ennek az ellentmondásos útnak a bemutatására vállalkozott a szerző. Érzékelteti a hidegháborús évek túlméretezett fejlesztését, majd a szükségszerűen bekövetkezett csökkentéseket, a minőségi fejlesztés irányába történő elmozdulást. Bemutatja az 1945–56 években alkalmazott szervezési, repülő harckészültségi és harckiképzési elveket és eljárásokat, valamint a légierő tevékenységét az 1956-os forradalom időszakában.

A könyvben foglaltak egyfajta keresztmetszetét adják a jelzett időszakban a légierő történéseinek, aláhúzva azt, hogy ennek az izgalmas időszaknak csak a főbb és fontosabb eseményeit lehet feldolgozni.

A légierő alaprendeltetését mindenekelőtt a katonai felhasználás aspektusai motiválják. Ugyanakkor, mint repülő szervezet, története részét képezi az egyetemes magyar repülés történetének is. A katonai repülő alakulatoknál folyó kiképzés során az 1945–56 közötti időszakban több olyan esemény történt, amely nemcsak a katonai repülés, hanem az egyetemes magyar repülés történetének kiemelkedő állomásai voltak.

A könyv szerzője, aki maga is a kor átélője, tevékeny részese volt, a légierő haderőnem történetének a jelzett időszakra vonatkozó megírásával kötelességének érezte azt is, hogy emléket állítson azon hajózó és más beosztású katonáknak, akik repülési feladataik végrehajtása közben – akár saját hibájukból, akár a szolgálattal járó, rajtuk kívülálló kedvezőtlen körülmények folytán – a legdrágábbat, életüket adták a haza védelmének ügyéért.

Tisztelettel és mély részvéttel hajtunk fejet emlékük előtt.

A HM Oktatási és Tudományszervező főosztály a fent felsorolt indokokat figyelembe véve vállalta fel jelen könyv kiadását azzal a céllal, hogy a Magyar Honvédség 150. évfordulójának jegyében hozzájáruljon ahhoz, hogy Honvédségünk tagjainak – de a magyar társadalomnak is – ily módon lehetősége nyíljon a Magyar Honvédség – benne a légierő-történetének eseményeit, eddigi fehér foltjait minden ellentmondásosságával együtt jobban megismerni. Ilyen megfontolásból biztatjuk a szerzőt és másokat is a légierő történetének folytatására, további eseményeinek feldolgozására.

 

  Dr. Horváth János mk. ezredes,
HM Oktatási és Tudományszervező
főosztályvezető

 

Katalógus Iván Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek