Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

MAGYAR : A brit hadsereg tisztje (bevezető)

 

Az Anglia, Skócia, Wales és Észak-Írország egyesítéséből létrejött Nagy-Britannia napjainkban már nem korlátlan lehetőségekkel rendelkező nagyhatalom, de a világpolitikai folyamatok alakításában még ma is meghatározó szerepet játszik.

Katonapolitikája alapját az ország területi sérthetetlenségének és biztonságának fenntartása mellett, a NATO szövetségi rendszeréhez való tartozás és a tagállamok védelméhez történő hatékony hozzájárulás képezi. Ennek érdekében közel 313 ezer fős, magasan képzett és jól felszerelt, teljes egészében hivatásos (zsoldos) hadsereget tart fenn, melynek legütőképesebb részét a NATO „előretolt védelmében” való részvétel demonstrálásaként már békeidőben is a Német Szövetségi Köztársaság területén állomásoztatja. Fegyveres erőivel még ma is a világ közel negyedszáz országában, illetve katonaföldrajzi térségében (a Falkland-szigetektől Hongkongig) van jelen. Önálló atomütőereje fenntartását és folyamatos korszerűsítését fontos „elrettentő” elemnek, egyben a háború elkerülhetősége nélkülözhetetlen biztosítékának tekinti.

A széles körű feladatok érdekében tevékenykedő hadsereg a társadalom sajátos intézménye, melyben egyszerre jelenik meg a múlt és a jelen, a történelmi hagyományok ápolása és a korszerű eszközökkel megvívandó háborúra történő felkészülés. A mintegy 43 ezer fős tiszti állomány az ország társadalmi berendezkedése és NATO-tagsága mellett elkötelezett; feladatai maradéktalan ellátásáért a társadalom részéről megbecsülés, a kormány részéről pedig kiemelt ellátás és gondoskodás övezi.

Winston Churchill 1904-ben sajátos jellemzést adott a brit hadseregről: „A hadsereg nem olyan, mint egy korlátolt felelősségű társaság, amely hétről hétre újjászervezhető, átalakítható, megszüntethető és átformálható a pénzpiac változásainak megfelelően. Nem élettelen tárgy, mint egy ház, amely lerombolható, megnagyobbítható vagy szerkezetileg átalakítható a tulajdonos vagy a bérlő szeszélye szerint. A hadsereg élő dolog. Ha becsapják – duzzog, ha boldogtalan – senyved, ha gyötrik – belázasodik, ha túlzottan felzaklatják – hervadttá válik és sorvad, s majdnem meghal. És amikor közeledik ehhez az utolsó, súlyos állapotához, csak sok-sok idővel és pénzzel kelthető életre.”

De hogyan működik ma a NATO e vezető tagállamának hadserege? Milyen általános és sajátos tulajdonságokkal jellemezhetők a brit tisztek? E kötet szerzője áttekinti Nagy-Britannia katonapolitikájának főbb jellemzőit, a fegyveres erők felépítését és alkalmazását, a hadsereg tisztjeinek pályára irányítását, kiválogatását, képzésének, továbbképzésének és szolgálatának rendszerét. Egyebek között kitér a tisztikar anyagi helyzetére, a hadsereg és a társadalom kapcsolatrendszerének elemzésére is. A hazánkban többségükben még nem publikált szakinformációk mellett az olvasó színes, érdekes képet kap a kötet lapjain a hadsereg hétköznapjairól is. Megtudhatjuk, hogy kik és hogyan őrzik a Buckingham-palotát, honnan származnak a gurkák, s hogyan zajlik az élet manapság a Falkland-szigeteken, ahol nyolc éve még a fegyvereké volt a szó...

A KIADÓ

 

Katalógus Magyar Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek