NAGY : Katonai alakulatok Székesfehérvárott : 1867–1918 (előszó)
Nagyon kedves kötelezettségünknek teszünk eleget, amikor Dr. Nagy Sándor kiadványát ajánljuk olvasásra. A kötelesség, mint kifejezés talán nem is helyénvaló. Már csak azért sem, mert ismerve a szerzőt, a most 83 éves, de örökifjú Sándor bátyámat, a kötetesség megtiszteltetéssé alakul át.
Dr. Nagy Sándor élete szorosan kapcsolódott a Magyar Honvédség történetéhez. Annak idején a József Nádor Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetemet végezte el majd a Ludovikát. 1943-tól hadműveleti területen telesített háborús katonai szolgálatot. Hadifogság után egyike volt az új demokratikus Magyar Honvédség megteremtőinek. Mint zászlóaljparancsnokot szerelték le. Érdemeit elismerve rehabilitálták, a honvédelmi miniszter előléptette őrnaggyá.
Ebben az emberi történetben az a felemelő, hogy főszerepfője élete minden szakaszában, – még akkor is, amikor a tényleges lehetőségtől megfosztották – együttérzett, együtt élt az általa mélyen tisztelt honvédséggel.
Így érthető meg az az elszántság, amely a polgári életbe történő kényszerű beilleszkedés, de egyben újabb tudományok elsajátítása – Közgazdasági Egyetem tanárképző karának elvégzése, több évtizedes tanári munka –, után jelen kiadvány összegyűjtését, megírását és sajtó alá rendezését eredményezte.
Az olvasó egy olyan monográfiát tart a kezében, amely szerves egységgé olvasztotta a Magyar Honvédség s egyben Székesfehérvár történetét. A szerzővel együtt valljuk, hogy napjaink történésének gyökerei a múlt eseményeiben rejlenek.
A kiegyezést követő években, a megújult törvényalkotási folyamat tette lehetővé, az ősi koronázó városban a 65. honvéd zászlóalj és a 17. gyalogezred megalakítását.
A szerző a történelem mozzanatain keresztül feltárja számunkra ezen alakulatok történetét, harci útját, s mindazt a szenvedést, amit a magyar honvédnek az I. világháború poklában el kellett szenvednie.
A kedves olvasó gondoljon minderre, ha Székesfehérvárott a Zichy-Ligetben jár, s az úgynevezett „Oroszlános emlékművet” látja.
A katona, a honvédő emlékét őrzi és ápolja ez a kiadvány. Kiemelkedő érdeme, hogy ráirányítja figyelmünket a katonát befogadó helyőrségre, jelen esetben Székesfehérvár Megyei Jogú városra. Követendő utat és példát mutat a ma élő nemzedékeknek, a Magyar Honvédségnek, Székesfehérvár lakosságának.
A nemes hagyományok kötelezik a nemzetet, a dolgozó embereket, a hazát védő katonákat. Kötelezik a várost, hogy ne csak laktanyát, hanem otthont biztosítson katonáinak, olyan helyet, amelyet szeretnek, építésében részt vesznek, s védelmét önfeláldozóan vállalják.
Amikor olvassa Dr. Nagy Sándor könyvét, szembesülve a történelemmel, gondoljon arra, hogy mindaz ami megtörtént, emberek, cselekedete volt. Napjaink történelme sem más, mint az alkotó állampolgárok folyamatos tevékenysége.
Székesfehérvár, 1994. április 18.
Balsay István
Székesfehérvár
Megyei Jogú Város polgármestere
Németh Sándor vezérőrnagy
Magyar Honvédség
Szárazföldi Csapatok parancsnoka