Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

PATAKI : Az ellenforradalom hadserege 1919–1921 (előszó)

 

A magyar történeti irodalomból ismert az a szerep, amelyet az ellenforradalmár tisztek a polgári demokratikus köztársaság és a Magyar Tanácsköztársaság elleni mozgalmakban, majd az ellenforradalmi-fasiszta rendszer kialakításában töltöttek be.

Összefoglaló mű azonban még nem jelent meg arról, hogy a proletárhatalom leverése után a hivatásos katonák, a fehérhadsereg milyen szerepet játszott az ellenforradalomban, a hatalom kiépítésében és gyakorlásában.

Munkámban az ellenforradalmi hadsereg létrehozásának körülményeit, majd sokrétű tevékenységét igyekeztem feltárni abban a rövid történelmi periódusban – 1919. augusztus és 1921. július között –, amelyben jelentős funkciója volt Magyarország társadalmi-politikai és gazdasági életében.

Könyvem szerkezetének kialakítását megnehezítette, hogy a hadsereg szervezete, tevékenységi köre, valamint az államhatalom vezetése és a hadsereg által ellenőrzött földrajzi terület a tárgyalt időszakban folyton változott. Emiatt a kronológiai sorrendtől és a tematikus megoldások teljes összhangjától el kellett tekintenem.

Elsődleges feladatomnak tartottam, hogy bemutassam a hadsereg meghatározó szerepét a belpolitikai életben. Ezért részletesen nem foglalkoztam a nemzetközi összefüggésekkel, az agressziós tervekkel, a rendszer jellegével stb.

A rendszer jellegét illetően – az egyszerűség és a jobb áttekinthetőség kedvéért – az ellenforradalmi-fasiszta megjelölést használtam. Tények és jelenségek sokaságával igyekeztem bizonyítani, hogy a proletárhatalom leverése után a militarizmus mennyire kötődött a formálódó és kialakuló rendszerhez.

Végül megköszönöm a segítségét mindazoknak, akik munkámban hasznos tanácsaikkal támogattak.

A Szerző

 

Katalógus Pataki Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek