Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

REKTOR : A Magyar Királyi Csendőrség oknyomozó története (előszó)

 

ELŐSZÓ
Írta
dr. Somogyi Ferenc
egyetemi tanár

A történet végső elemzésében mindig az ember múltjának értékelő ismertetése. Részletező, közelebbi meghatározás szerint ez természetesen csak valamely szervezet vagy intézmény szűkebb-tágabb keretein belül valósítható meg, de a történet cselekvő és szenvedő alanya változatlanul az ember marad, aki a szervezetet, az intézményt alkotja, sohasem a keret. Előfeltétele a puszta tények, valóban megtörtént cselekmények felkutatása, szakszerűen gondos bírálata és elfogulatlanul tárgyilagos értékelése.

A külsőleg és belsőleg hiteles adatok tégláiból a múlt emlékét a történetíró sajátos szemlélet alapján kialakított véleménye építi fel és őrzi meg. A szemlélet korok, világnézetek, népek és nemzetek, sőt pártok szerint is különböző lehet, a tényeken és eseményeken azonban lényegileg sohasem változtathat. A sokszor sürgetett, gyakran alkalmazott átértékelés csak a véleményt módosíthatja.

A most kézbe vett könyv szerzőjének minden alapja, lehetősége és oka megvolt a tüzetes oknyomozó történetírói módszer alkalmazására. A honvéd tüzérségnél teljesített katonai szolgálat után – már tanítói oklevél birtokában – tiszti tanfolyamot végzett, a debreceni m. kir. gróf Tisza István tudományegyetem jog- és államtudományi karán jogtudományi doktori oklevelet szerzett, majd különböző beosztásokban működött és igen változatos feladatkörökben tevékenykedett. A második világháború elvesztése nemcsak hivatásának gyakorlásától fosztotta meg, hanem képességeinek más irányú kibontakoztatása elé is akadályokat gördített.

Budapesten, az ausztriai Salzburgban (az amerikai hadsereg alkalmazásában), az ohiói Cleveland városában folytatott megfigyelései és szerzett tapasztalatai, Los Angelesben a California egyetemen végzett, "Master of Science" fokozatot eredményező tanulmányai, a kaliforniai Montereyben a "Defense Language Institute" tanáraként kifejtett működése látókörét jelentősen bővítette, ítélőképességét is fokozta. 1967 óta már az arizonai Tucson állami egyetem tanára, 28 tudományos szaktanulmányt és számos más írást közölt. 1975-ben "Federal Law Enforcement Agencies" című – 408 oldalas – hézagpótló kitűnő munkájával gazdagította az Egyesült Államok szakirodalmát.

Ez a műve – jeligés kéziratban – az évenként megrendezett clevelandi Magyar Találkozó tudományos, irodalmi és művészeti Árpád-pályázatán 1977-ben arany Árpád-érmet (első díjat) nyert. A nagyszabású, rendkívül alapos, körültekintő és tárgyilagos, tudományosan módszeres mű minden elismerést megérdemlő, részletes és hosszas kutatómunka eredménye. Alaposságánál és szakszerűségénél is nagyobb értéke a következetes tárgyilagosság, a minden vonatkozásban megőrzött elfogulatlanság és főként a szerző tárgyszeretete, amely nem engedi meg a tények mellőzését, az ismeretük alapján kialakuló vélemény elhallgatását vagy az események hamis, elfogult értékelését.

A szerző mérlegelései közben talán inkább jogász, mint történész, de az intézmény szerepét és jelentőségét széles látókörrel ítéli meg, történeti távlatokba helyezi és mindig utal a társadalmi, gazdasági és politikai fejlődés mozzanataira, változásaira is.

Kétségtelen, hogy a mű nemcsak a m. kir. Csendőrség megalapításának századik évfordulójára, hanem azon messze túlmenően is méltó emléket állít annak a nyugat-európai eredetű, de fejlődése során ízig-vérig magyarrrá lett közbiztonsági szervezetnek, amely több mint hat évtizedes működése idején békében és háborúban egyaránt híven és becsülettel megállta helyét, az ország határain kívül is jó hírnévre tett szert.

Rektor Béla kitűnő munkája bizonnyal elkerülhetetlenné teszi a m. kir. Csendőrség világnézeti és pártpolitikai elfogultságból egyoldalúan kialakított újabb keletű hamis szemléletének átértékelését is.

 

Katalógus Rektor Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek