Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

ROSTÁS : Kiskunfélegyháza kiemelkedő katona múltja és tehetségei (előszó)

 

A tisztelt olvasó is egyetért azzal, hogy bátor vállalkozás a különböző időben és politikailag is gyorsan változó – sokszor egymásnak ellentmondó – korszakokban az eseményeket és emberi cselekedeteket megítélni.

A helytörténeti és katonai múlt kutatása azonban lehetőséget ad arra, hogy az adott történelmi korszakot a benne szereplő generációkkal együtt elődökként és kortársként is „megtagadás” nélkül fogadjuk el.

A kutatott időszakot nem lehet kiragadni a Magyar Honvédség több mint százötven éves történetéből, amely Pákozdtól Isonzón és a Don kanyaron [sic!] át a mai napig a Haza szolgálatát és a katonai hivatás folyamatosságát is jelenti. Ez az a szilárd kapocs, amely összeköti különböző korok katonanemzedékeit. Ez több mint a 7. hadosztály több évtizedes története, maga szereplőivel együtt. Ez a katonai múlt elválaszthatatlan részét képezi.

A hadosztály, mely az ország legszebb részén, a Duna-Tisza táján és a Kőrösök [sic!] vidékén diszlokált, ahol annak a harcászati-hadműveleti felkészítési feladatnak tett eleget, hogy magas szintű mozgósítási készségben, a 70-es évek második felétől a törzsek és tisztek képzésében, a szakcsapatok magas szintű felkészítésében, a harc- és tűzvezetés módszereinek elsajátításában, a vezetés módszereinek kutatásában érjen el eredményeket. A csapatok összetétele a sor- és „az előfelvételisek” állománya biztosította a kiemelkedő szakmai-kulturális éssporttevékenységet, mely kiemelkedett országos szinten is.

A hadosztály a felkészültségét az időszakonként végrehajtott harcászati gyakorlatokon bizonyította, melyek értéke nem maradt el másokétól. A mozgósítási bemutatók, módszertani foglalkozások, vagy a „megerősített körletek” leküzdésének modellezése és kísérletei, a Tisza, illetve a Kőrösök menti árvizek elleni védelem műszaki tapasztalatai különleges képességgel ruházták fel a hadosztály parancsnoki állományát. Kiemelkedő volt a TIT Hadtudományi munkájában való részvétel. A vezető állomány személyes felkészültsége növelésében különleges helyet foglaltak el a személyre szabott szakmai tanulmányok kidolgozásának és az idegen nyelvű szakirodalom fordításának feladatai. A katonai tevékenység sokoldalúsága és az ehhez kapcsolódó szakmai felkészültségi igény hozzájárult ahhoz, hogy az írásban említett katonák kiemelkedő helyen szerepeljenek a Magyar Honvédség történetében.

A katonák közéleti, társadalmi és tudományos szerepe elősegítette, hogy a helyőrségek, települések mindennapi életének résztvevőivé váljanak, és közéleti tevékenységükkel kitűnjenek.

A szerző dicséretére váljék, hogy a gyakran változó és az „utólagos megítélésre” hajlamos korban vállalkozott arra, hogy a Hon védelmét vállaló katonai vezetők tevékenységét és személyét ne hagyja feledésbe merülni.

Köszönet érte.

Kelemen József
nyugállományú altábornagy
vezető főtanácsos

Az 5. gépesített lövészezred parancsnoka
és a 7. gépesített lövészhadosztály
volt törzsfőnöke
Honvédelmi Minisztérium volt helyettes
közigazgatási államtitkára

 

Katalógus Rostás Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek