Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

SÖPTEI – ZACHAR : Huszárok (előszó)

 

Az 1980-as évektől kezdődően, főként a magyar hadtörténet, de nemzeti történelmünk szempontjából is jelentős műtárgyegyüttessel gazdagodott a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum.

A Nádasdy-huszárezred még – itthon és külföldön – élő tagjai, már évtizedek óta foglalkoztak azzal a gondolattal, hogy a magántulajdonban levő történeti értékű tárgyakat és dokumentumokat köztulajdonba adják, hazajuttatják Magyarországra.

A huszárezred egykori tagjainak elképzelése találkozott az ezred névadó családjának, a Nádasdy családnak egyetértésével: „Alulírottak, mint a Nádasdy-huszárok névadó családjának tagjai értesültünk arról, hogy az ezred tisztikarának megmaradt értéktárgyai magánmegőrzésben vannak. Mivel véleményünk szerint: egyrészt közösségi tulajdonok közösségek és nem magánszemélyek őrizetébe tartoznak; másrészt az ezred és névadóinak történelme mélyen a magyarságban és magyar hazában gyökereznek; kérjük és javasoljuk, hogy ezek az értéktárgyak ... a sárvári Nádasdy Múzeumnak, mint a névadó család múzeumának adassanak át és így minden érdeklődő rendelkezésére álljanak.”

Elsőként, 1983-ban a Nádasdy-huszárezred ereklyetárgyai kerültek Sárvárra, melyeket az adományozási szerződésben foglaltaknak megfelelően a múzeum időszaki kiállításon mutatott be a látogatóknak, azzal a nem titkolt szándékkal, hogy az emlékkiállítás a figyelmet felkeltve tovább segítse a gyűjtőmunkát.

Az elképzelést siker koronázta, s azóta tovább gyarapodott a gyűjtemény. Önzetlen ajándékozók, hagyatékok és kiterjedt gyűjtőmunka révén a legkülönbözőbb tárgyi emlékek, festmény, fénykép és írásos dokumentumok kerültek a Nádasdy Ferenc Múzeum mind gazdagabb huszár-gyűjteményébe.

A Vas Megyei Múzeumok Igazgatósága elérkezettnek látta az időt, hogy e különleges értékű gyűjteményből – néhány hiánypótló tárgy kölcsönzésével segítő intézmény, múzeum támogatásával – olyan állandó kiállítást bocsásson a múzeumlátogató közönség rendelkezésére, mely a történelmi múlt példa-értékű felidézésével hozzájárul a magyar nemzeti érzés ápolásához, a nemzeti öntudat erősítéséhez és a hazafias nevelés ügyéhez.

Köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik segítségükkel tervünk megvalósításához hozzájárultak.

Szombathely, 1988. március 15.

Dr. Gráfik Imre
megyei múzeumigazgató

 

Katalógus Söptei – Zachar Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek