Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

SZAKÁL : Polgári védelem (bevezető)

 

A katasztrófavédelmi mérnök jellegű képzések (tűz- és katasztrófavédelmi mérnök, katasztrófavédelmi szakirány, építőmérnök (BSc) tűz- és katasztrófavédelmi szakirány, tűz- és katasztrófavédelmi mérnök (MSc), környezetmérnök katasztrófavédelmi szakirány stb.) során fontos a polgári védelem megismertetése. Korábban ilyen jellegű jegyzet nem állt rendelkezésünkre. Ezt a hiányt kívánja pótolni e tananyag.

A jegyzetben a polgári védelemről szóló ismeretek az alábbiak szerint tagolódnak:

A jegyzet elején, az I. fejezet tartalmazza a polgári védelem fogalmát, a hatályos jogi normák alapján az alaprendeltetését, és az abból eredő alapvető feladatokat. Az alapvető feladatok részletezése előtt – röviden, kizárólag a szakfeladatok megértéséhez szükséges mértékben tárgyalja az Alkotmányban rögzített minősített időszakok lényegét, tartalmát.

A jegyzet a polgári védelmi feladatokat, ezen belül a lakosságvédelmi feladatokat – fontosságukat szubjektív megítéléssel súlyozva – különböző részletességgel tárgyalja. A jegyzet II. fejezetében tartalmazza a klasszikus lakosságvédelmi feladatokat: a lakosság riasztását, tájékoztatását, az egyéni és a kollektív védelmet, a kitelepítést (kimenekítést), továbbá a nukleárisbaleset-elhárítás során jelentkező speciális lakosságvédelmi feladatokat. Itt találhatjuk a létfenntartáshoz szükséges anyagi javak védelméhez szükségesnek tartott ismereteket is.

A jegyzet III. fejezete a mentő, mentesítő és kárelhárító munkákat mutatja be. Részletesen esik szó a műszaki mentés, a vegyi mentesítés, a felderítés és kimutatás feladatairól. A IV. fejezet szól a polgári védelmi feladatok azon köréről, amely feladatok nem sorolhatók a mentő, mentesítő kárelhárító feladatokhoz

Az V. fejezet tartalmazza a polgári védelmi felkészítésről és gyakoroltatásról szóló ismereteket. A polgári védelmi feladatok és a felkészítés és a gyakoroltatás vonatkozásában elsősorban a békeidőszaki katasztrófák – ezen belül a civilizációs katasztrófák – vonatkozásai felülreprezentáltan jelennek meg.

A VI. fejezet röviden mutatja be azon feladatok körét, amelyek az ország háborús állóképességénel fokozását szolgálják. Itt mutatom be a nemzetgazdaság és az üzemek háborús állóképessége fokozásának fogalmát, és az ehhez kapcsolódó feladatokat.

Szerző

 

Katalógus Szakál Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek