Hadseregek, fegyvernemek története – könyvek

ZÁGONI – SOMOGYI – FARKAS : Hadsereg, honvédelem (előszó)

 

Az utóbbi években mind a hadsereg soraiban, mind a polgári életben megnövekedett az érdeklődés a hadsereg fejlődésével összefüggő társadalmi-politikai problémák iránt. E felfokozott érdeklődés az imperializmus agresszivitásának növekedéséből, a nemzetközi helyzet kiélezettebbé válásából, a hadügy területén lezajlott forradalmi változásokból, a magyar néphadsereg minőségi fejlesztéséből, a Varsói Szerződés rendszerében és a szocialista építés folyamatában betöltött szerepéből fakad. Egyben ez a tény is tükrözi népünknek a szocialista haza védelméhez fűződő pozitív viszonyát.

A fokozott érdeklődéssel egyidejűleg a magyar néphadseregben is jelentős változások következtek be. Egyrészt a hazánk gazdasági, társadalmi és politikai viszonyaiban a szocializmus alapjai lerakásának eredményeként bekövetkezett mélyreható változások szükségszerű módosulásokat eredményeztek a hadsereg társadalmi szerepében, jellegében és funkcióiban. Akárcsak társadalmi méretekben, a hadseregen belül is új folyamatok bontakoztak ki, amelyek a szocializmus teljes felépítésével zárulnak le, de amelyek növekvő elemeivel már napjainkban is találkozhatunk. Másrészt az elmúlt időszakban a korszerű hadügy követelményeivel összhangban eredményesen folyt a hadsereg minőségi fejlesztése, és ez ugyancsak átformálta a hadsereg arculatát, s befolyásolta rendeltetését, erre való alkalmasságát. E két folyamat egyidejű, bonyolult kölcsönhatásban történt kibontakozása jelentős változásokat eredményezett a hadsereg szerepében, funkcióiban, a társadalomhoz és a szocialista építés napirenden levő feladataihoz való viszonyában, a funkciói betöltésére való alkalmasságának összetevőiben és mértékében. Összességében az elmúlt időszakban a hadsereg fejlődésének egy bonyolult szakaszát hagytuk magunk mögött, mely alapvető jellemzőit tekintve, sok vonatkozásban eltér a jelenleg kibontakozóban levő fejlődési periódustól.

A társadalomtudományok hadseregbeli kutatóinak és művelőinek az MSZMP IX. kongresszusa által is megszabott alapvető feladatuk a lezajlott és kibontakozóban levő folyamatok tanulmányozása, elemzése és általánosítása. Egy fejlődési periódus közben, amikor a változások még éppen csak kibontakozóban vannak, amikor az új mozzanatok még alig jelentkeznek ezt a tudományos vizsgálódást és elméleti igényű általánosítást nagyon nehéz elvégezni. Minden bizonnyal elsődlegesen ez magyarázza, hogy a magyar néphadsereggel foglalkozó elméleti-ideológiai jellegű munka még alig jelent meg. Most, amikor a hadsereg fejlődésének egy bonyolult szakaszán túlhaladtunk, az elméleti igényű feldolgozás nemcsak könnyebbé és teljesíthetőbbé vált, hanem az ideológiai munkások elodázhatatlan feladatává is lett. E nagy és sok irányú munkához — amely csak tanulmányok és monográfiák egész sorával oldható meg — kívánunk a felvetett problémák elsődleges megközelítésének igényével, a magunk szerény mértékében hozzájárulni.

Munkánk célja nem a hadsereg történetének tudományos feldolgozása. Ez olyan sok irányú tudományos feladatot jelentene, melyet csak igen kiterjedt kutatásokra támaszkodva egy nagy létszámú és komplex összetételű kutatói kollektíva lenne képes megoldani. Tanulmányunkban csupán arra vállalkoztunk, hogy népszerű tudományos igénnyel, a marxizmus—leninizmus általános érvényű tanításaira támaszkodva, elemezzük a szocializmus alapjainak lerakásával bekövetkezett történelmi jelentőségű fordulatnak, a fejlett szocialista társadalom építésének a párt katonapolitikájára, valamint a hadsereg rendeltetésére, jellegére és feladataira gyakorolt hatását. Csupán arra törekszünk, hogy vázoljuk azokat az objektív tartalmú új folyamatokat, amelyek a társadalom és a hadügy fejlődéséből adódóan a hadsereg tekintetében kibontakozóban vannak, s amelyek az elkövetkezendő időszakban a fejlődés főbb irányait képezik. Mindezt nem történeti jelleggel, hanem a vizsgált folyamatok társadalmi-politikai megközelítésének igényével kíséreljük meg.

Munkánkat abban a reményben adjuk közre, hogy szerény mértékben hozzájárulunk a társadalmi méretekben tapasztalható érdeklődés kielégítéséhez, a honvédelmi nevelőmunka tartalmasabbá tételéhez, a hadsereg fejlődésével összefüggő ideológiai-politikai problémák elméleti tisztázásához.

 

Katalógus Zágoni – Somogyi – Farkas Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hadseregek, fegyvernemek