Hírszerzés, kémkedés – könyvek

DOBÁK – ENDRŐDI : A magyar rádióelhárítás nemzetközi együttműködésének története : 1955–1990 (bevezető)

 

Tisztelt Olvasó!

A tanulmány, amelyet a kezében tart a felderítés egyik különleges és titokkal körülövezet területébe, a rádióelhárítás terén kialakult nemzetközi együttműködésbe nyújt betekintést. A korszak, amelyet a szakavatott szerzőpáros bemutat, politikai értelemben a Varsói Szerződés (VSZ) megalakulásától, annak felbomlásáig tart.

Már a katonai rádiók megjelenésével egy időben jelentkezett az igény az ellenséges rádióállomások forgalmazásának lehallgatására, a rejtjelzett táviratok megfejtésére. Hazánkban, 1917-ben indult meg a katonai rádiók gyártása. Az 1920-as évek végére a Magyar Királyi Honvédság szervezetszerű rádiófelderítő és rádióelhárító alegységekkel rendelkezett. Farkas Vlagyimir visszaemlékezéseiből tudjuk, hogy a második világháborút követően, már 1947-ben létrehoztak egy olyan rádió lehallgató csoportot, amely képes volt arra, hogy a Budapesten elhelyezkedő nagykövetségek mellett a szomszédos országok nyugati nagykövetségeinek rejtjelzett üzeneteit is rögzíteni tudta. Az első szervezetszerű rádióelhárító alosztályt 1951-ben hozták létre az Államvédelmi Hatóság (ÁVH) keretein belül. A kezdeti kétoldalú együttműködések után (Bulgária, Csehszlovákia, Lengyelország) az igazi fejlődést a VSZ országai által Varsóban létrehozott Koordinációs Központ megalakítása alapozta meg. A rádiófelderítő és elhárító műszaki technika már akkor is nagyon drága volt és a tagállamok csak szakmailag és gazdaságilag együttműködve voltak képesek a szocialista világrendszer érdekeinek, biztonságának védelmére.

A képekkel gazdagon illusztrált könyv ezt az időszakot mutatja be, kellő részletességgel és alapossággal, a korabeli dokumentumok és a még élő szemtanúk visszaemlékezéseinek felhasználásával. Emeli a tanulmány értékét az, hogy a bemutatott dokumentumok hitelesen ábrázolják a kor személyi és technikai nehézségeit, és részletesen ismerteti az elért konkrét, számokkal igazolt eredményeket.

Ajánlom a tanulmányt volt és jelenlegi munkatársaimnak, a katonai és polgári nemzetbiztonsági szolgálatok tagjainak. Hasznos olvasmány lehet a mű a korszakot kutató tudósoknak, történészeknek, valamint a Nemzeti Közszolgálati Egyetem (NKE) hallgatóinak.

Dr. Boda József vezérőrnagy
tanszékvezető, NKE Polgári Nemzetbiztonsági Tanszék
főigazgató, Nemzetbiztonsági Szakszolgálat

 

Katalógus Dobák – Endrődi Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hírszerzés