Hírszerzés, kémkedés – könyvek

SZAKÁLY : A 2. vkf. osztály (előszó)

 

Az Osztrák–Magyar Monarchia világháborús összeomlása következtében önállóvá és függetlenné vált Magyarország történetében a háborút követően jött el az az időszak, amely lehetővé tette a hosszú évszázadok óta kívánt önálló magyar haderő létrehozását. Az önálló magyar haderő – amelynek fontosságát és feladatait ugyanakkor az 1918 novemberében néhány napig hadügyminiszter Linder Béla tüzértörzskarbeli alezredes egyúttal meg is kérdőjelezte! – gyakorlatilag néhány hét alatt a semmiből hozta létre saját hírszerző és kémelhárító szolgálatát.

A szervezetét és a működését 1918 őszétől kialakító, illetve megkezdő szervezet az osztrák–magyar haderő szakmai hagyományaira és részben annak személyi állományára épített. Az egykori császári és királyi haderőben, illetve a magyar királyi Honvédségben – és részben az osztrák k. k. Landwehrben – szolgált tisztekből létrehozott szervezet a két világháború közötti időszakban az európai országok hasonló intézményei között a jól teljesítők közé tartozott. Összehasonlítva más országok katonai hírszerző és kémelhárító szervezeteivel, a magyar „2. vkf. osztály”, nyugodtan állíthatom, kiállta a próbát, megállta a helyét azok között. Különösen igaz ez a megállapítás a volt magyar királyi Honvédség hírszerző és kémelhárító szervezetének rejtjelfejtőire és a rádiólehallgatóira.

Sajnálatos, hogy a magyar katonai hírszerzés és kémelhárítás szervezetének – amit a köznyelv leginkább csak 2. vkf. osztályként emleget – története a napjainkig is alig feltárt. Ennek nyilván oka (lehet) a mindenkori hírszerző és kémelhárító szervezeteket teljesen joggal körülölelő „ titokzatosság”, de még inkábba szomorú tény, hogy a 2. vkf esetében nagyon kevés korabeli irat maradt fenn; nyugodtan állítható tehát: a magyar katonai hírszerzés 1919 és 1945 közötti történetének hiteles feltárásához szűkös a forrásbázis.

Talán hamarosan eljön az az idő, amikor a rendelkezésre álló – és reményeim szerint még felbukkanó – iratanyagok segítségével elkészülhet a szervezet alapos, részleteket is bemutató története és megismerhetővé válik a 2. vkf. osztály hiteles szakmai tevékenysége is. Napjainkig mindössze néhány – a szervezet történetében fontos szerepet játszott – személy emlékezése, egy-egy jelentősebb tanulmány, valamint kisebb ismeretterjesztő cikkek segítségével nyerhet bepillantást az érdeklődő a 2. vkf. osztály történetébe, annak működésébe.

A jelen kötet tanulmányai természetesen nem adhatnak átfogó képet a szervezet történetéről, de talán közelebb vihetik az érdeklődőket annak megismeréséhez. Az itt és most közreadott három tanulmány mindegyike napvilágot látott már korábban, de ebben a kötetben közös közlésük – kiegészítések, javítások után – átfogóbb képet adhat a szervezet történetéről, főleg annak vezetőiről, illetve a magyar katonai diplomáciában egykoron szolgálatot teljesítőkről.

E helyen mondok köszönetet Fekete Ferencnek, Kineses Katalin Máriának, Sallay Gergely Pálnak és Zeidler Sándornak, akik könyvem elkészítésekor munkámat segítették.

Budapest. 2014. augusztus 5.

Szakály Sándor

 

Katalógus Szakály Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Hírszerzés