Kronologikus hadtörténet 1 – Ókor – Könyvek

Res militares antiquae (előszó)

 

A PTE Régészet és Ókortörténeti Tanszékeinek hallgatói által 2011-ben alapított Heuréka Társaság havonta tartott színvonalas előadó estjeivel egy csapásra a figyelem középpontjába került. Az önképzőköri mozgalom legjobb hagyományait felelevenítve, jó szervezéssel sikerült pezsgő életet teremteni, és az MA és PhD hallgatók előadásai megmutatták, hogy a fiatal kutatók milyen jelentős eredményeket tudnak elérni, felmutatni az ókorkutatásban.

Ennek a folyamatnak az ismeretében nem véletlen, hogy a Heuréka Társaság jelen kötetet is jegyző vezetői a magyar egyetemek régészetet és ókortörténetet oktató tanszékeinek a hallgatóival is fölvették a kapcsolatot, és a hasonló érdeklődés, valamint rokon témakörök ismeretében kézenfekvőnek tartották, hogy meghirdessék és megszervezzék az Ókori had- és fegyvertörténeti konferenciát. A kétnapos konferencián a hallgatói körön és néhány tanárukon kívül fiatal, nemrégiben végzett régészek is rész vettek. A jelen kötet ennek a konferenciának a tudományos eredményeit teszi közzé, közöl néhány előadást.

Hasonló témájú egyetemi önképzőköri konferenciára még nem került sor, ezért külön dicséret illet a szervezőket és a résztvevőket. A konferencia megmutatta, hogy milyen széles körű összefüggések rejlenek az emberiség egyik legrégebbi, de sohasem dicséretére váló foglalkozásának, a hadtörténetnek a kutatásában, a különféle források, létesítmények és tárgytípusok elemzésében. Külön kiemelendő a közlésre került tanulmányok sokrétűsége, az írott és a tárgyi források egyenrangú kezelése, az epigráfiai és a numizmatikai anyag alapos ismerete. A különféle források révén lehetővé válik az, hogy a hadseregnek, a katonáknak ne csak a háborúban való viselkedése és tettei kerüljenek alapos vizsgálat alá, hanem vallási szokásaik, békében és háborúban folytatott életmódjuk, leszerelés utáni családi életük és gazdálkodásuk, a környezetükben lakó civil lakosságra, a határon túli népekre gyakorolt széleskörű hatásuk is. A katonaság volt az antik civilizáció és kultúra legfontosabb letéteményese, terjesztője, a Római Birodalomban pedig a romanizáció legfontosabb terjesztője.

A jól sikerült konferenciát remélhetőleg további konferenciák is követik majd, és ezáltal olyan új műhely jön létre, amelyik egyesíti magában a hazai ókor-kutatás fiatal generációját. Köszönet érte a szervezőknek, Agócs Nándornak, Farkas István Gergőnek és Szabó Andrásnak.

Visy Zsolt

 

Katalógus Res militares antiquae Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Ókor