Kronologikus hadtörténet 1 – Ókor – Könyvek

Res militares antiquae II (előszó)

 

2014. április 11–12-én a Szegedi Tudományegyetem Ókortörténeti Tanszékének szervezésében megrendezésre került a II. Ókori Hadtörténeti és Fegyvertörténeti Konferencia. Örömmel vettük át a stafétabotot a Pécsi Tudományegyetem Régészet Tanszékétől, amely 2013 februárjában elsőként hirdette meg és hozta létre a konferenciát.

Pécsett a hazai múzeumokban dolgozó és egyetemeken oktató ókortörténész, régész kollégák mellett a téma iránt elkötelezett PhD hallgatók tartottak előadásokat. A jól sikerült konferencia értékeit megőriztük, de nyitottunk a határokon túlra is, így Szegedre már romániai és szlovák egyetemekről és múzeumokból is érkeztek előadók.

A konferencia színvonalas és színes előadásai után elhatároztuk, hogy folytatva a hagyományt, kötetben tesszük közzé az elhangzott előadások írott változatát, illetve lehetőséget nyújtunk a témához kapcsolódó tanulmányok közlésére is.

A kötet 13 szerző 11 tanulmányát tartalmazza. A témák igen változatosak, a görög és a római világból egyaránt találunk dolgozatokat, a Mediterraneum, a Római Birodalom, azon belül Pannonia, és a Barbaricum is megjelenik a témák között. A legtöbb tanulmány a római korhoz kapcsolódik, ami érthető is, a több száz év alatt kialakított, professzionális, állandóan hadban tartott és kiképzett római sereg az összes korabeli hadsereg fölé tudott emelkedni. Az alkalmas parancsnokok kiválasztása, a kemény fegyelem és képzés, a magas szintű szervezettség nemcsak a hadművészetben, hanem az infrastruktúra kiépítésében, az utánpótlás biztosításában is, a technikai, műszaki képességek, és az újításokra nyitottan ezek folyamatos fejlesztése különleges erővé tette a római hadsereget.

Ostrom és védekezés, parittyák, tőrök és páncélok színes leírását olvashatjuk, antik auctorok, feliratos források és régészeti leletek felhasználása mutatja a kötetben található témák sokszínűségét.

Kötetünket az ókori hadművészet, a technikai újítások, fegyvertörténet, friss régészeti eredmények iránt érdeklődő kutatók, oktatók, hallgatók, érdeklődők figyelmébe ajánlom, akiknek hozzánk hasonlóan megdobban a szíve egy ókori fegyver, lovas ábrázolásakor, egy hadtörténeti leírás olvasásakor.

 

Szeged, 2015. március 5.

Székely Melinda

 

Katalógus Res militares antiquae II Tartalom
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Ókor