Kronologikus hadtörténet 2 – Középkor

Várak a 13. században = Burgen im 13. Jahrhundert (előszó)

 

1990

1989. szeptemberében a Gyöngyöshöz tartozó Mátrafüreden – valamikori Benepusztán – konferenciát rendeztünk a középkor várakkal foglalkozó kutatók részére. A helyszín egyértelműen adódott, hisz itt folyik egy jelentős régészeti ásatás 1982 óta Szabó J. József vezetésével, amely helyi kezedeményezésre és helyi erőkből a még török hódoltzság előtt elpusztult Benevár feltárását és állagmegóvását tűzte ki célul. Ezen castrum a magyarországi várak között különleges helyet foglal el, mert az 1301. évi oklevél részletes leírása fontos adatokat szolgáltat a rekonstrukciós munkálatokhoz.

A kollokvium egyben kísérlet is volt, hisz a középkoros régészek mellett a történészek, építészek, művészettörténészek is teret kaptak a szakmai fórumon, végül így az adott téma – 13. századi várépítés – sokoldalú, sok szempontú megvilágítást kapott, s remélhetőleg ezzel a problémakör megoldásához is közelebb jutottunk. Hasonló szempontok miatt tartottuk azt is fontosnak, hogy ne csak hazai kutatók, de a szomszédos országok szakemberei is részt vegyenek a konferencián, összehasonlítási alapként is, és mert napjainkban már a legtöbb tudományterület, így a várkutatás sem művelhető korszerűen egy ország határain belül.

Jelen kötet főleg az itt elhangzott előadásokra épül, de törekedtünk a kollokvium anyagának kiegészítésére, így más kutatók is hangot, teret kaptak ezen lapokon. Nem akartunk, és nem is akarhattunk kiadványunkkal a 13. századi várépítészet reprezentatív összefoglalására vállalkozni – erre a kutatási eredmények ismeretében még nem is érkezett el az idő. Egymással ellenkező, nem bizony szögesen ellentmondó vélemények ütköznek itt, a tanuulmányok különböző kiérletségűek, eltérő a dolgozatok dokumentáltságának mértéke is. Inkább fóruma szeretnénk lenni a különböző téziseknek, elképzeléseknek, semmint döntnökei.

Magyarországon sem a középkori régészet, sem a várkutatás nem tekinthető fiatal tudományterületnek, mégsem rendelkezik önálló szakfolyóirattal, évkönyvekkel. Jelen kötet lehetőségeihez mérten ezt az űrt próbálja betölteni, s szeretnénk nemcsak a konferenciát rendszeresen megszervezni, hanem ezen köztetet is sorozattá fejleszteni. Nem véletlenül viseli kiadványunk a "CASTRUM BENE" főcímet –nem csupán a tanácskozás helyszínére kíván ez utalni, hanem azt is jelzi, hogy mind a kollokviumok rendezését, mind pedig anyaguk közzétételét e "márkanév" alatt folytatni kívánjuk – a lehetőségek függvényében, évente-kétévente teremtve fórumot a magyarországi várkutatásnak, számítva természetesen a jövőben is a szomszédos országok szakembereinek részvételére.

Az 1989. évi konferenciának a gyöngyösi Mátra Múzeum volt a házigazdája, s a TIT helyi szervezetével, az egri Dobó István Vármúzeummal, a Budapesti Történeti Múzeummal, valamint az Országos Műemléki Felügyelőséggel összefogva együtt tették lehetővé e kollokvium megrendezését. Jelen kötet kiadásának feltételeit az Országos Műemléki Felügyelőség, a Budapesti Történeti Múzeum, a Heves Megyei Múzeumok Igazgatósága és a Nógrádi Történeti Múzeum biztosította, s a kiadás, szerkesztés technikai munkáit a gyöngyösi Mátra Múzeum vállalta.

Minden tanulmánynál német, illetve magyar nyelvű kivonat segíti a megértést, abban a reményben, hogy ezen tudományos válalkozás nem csupán a hazai kutatók számára lesz hozzáférhető.

Végül szeretnénk név szerint is köszönetet mondani Feld Istvánnak és Szabó J. Józsefnek, kiknek fontos és pótolhatatlan munkája nélkül sem a konferencia, sem ezen kötet nem valósulhatott volna meg.

SZERKESZTŐ

 

Katalógus Várak a 13. században Tartalom nincs
KATALÓGUS TARTALOM

 


Vissza Hadtörténeti Gyűjtemény Vissza Könyvek Vissza Középkor